Ana sayfa Ekonomi İş Bankası’ndan ‘corona’ önlemi: Taksit ödemeleri ötelenebilecek

İş Bankası’ndan ‘corona’ önlemi: Taksit ödemeleri ötelenebilecek

Tüm dünyayı etkileyen corona virüsü salgınına karşı 3 kamu bankası geçtiğimiz günlerde destek paketi sunduğunu duyurmuştu. Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında destek paketi çıkaran bankalardan biri de İş Bankası oldu. 

Türkiye İş Bankası, tüm dünyayı etkisi altına alınan Covid-19 salgınına karşı destek paketini açıkladı. 

Banka tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, 30 Nisan’a kadar ihtiyaç duyan İş Bankası müşterileri anapara, faiz ve taksit ödemelerini 30 Haziran’a kadar öteleyebilecek. 

İş Bankası’nın açıkladığı destek paketinin ayrıntıları şöyle: 

1- Müşterilerin 30 Nisan’a kadar ihtiyaç duyması halinde anapara/faiz/taksit ödemelerinin ilave bir koşul aranmaksızın 30 Haziran’a kadar ötelenmesine imkan verilecek.

2- Salgın sebebiyle mali bünyesi olumsuz etkilenen başta turizm, lojistik, AVM, perakende sektörleri olmak üzere sektör ayrımı olmaksızın her bir ihtiyaç, vaka bazında değerlendirilerek ödemesiz dönem dahil gerekli tüm destek verilecek.

3- KOBİ’lerin ve mikro işletmelerin, tabana yaygın yararlanmasını teminen, salgın öncesi girdiği ticari yükümlülüklerinin yerine getirilebilmesi amacıyla mevcut limitlerle desteklenmesi ve gerekirse ilave limit için de azami çaba gösterilecek.

4- Maaş anlaşmalı olsun olmasın banka müşterilerinin gelecek 3 aya ait maaş ödemelerini herhangi bir istihdam azaltımı yapmamaları kaydıyla gerekirse ilave limit tahsisi suretiyle ödenmesine katkı sağlanacak.

5- Dijital kanallar üzerinden yapılacak EFT/havale işlemlerinden 30 Nisan’a kadar (karttan karta havale dahil) hiçbir banka müşterisinden ücret alınmayacak.

6- Sağlık ve gıda başta olmak üzere, müşterilerin alışveriş anında ihtiyaç duyması halinde kredi kartı limitlerinde artırıma gidilecek. POS ve Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) ücretleri 3 ay boyunca ötelenecek.

7- Bireysel müşterilere, tüketici kredisi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerini 3 ay boyunca öteleme imkanı getirilecek.

8- Sağlık ve gıda başta olmak üzere, müşterilerin alışveriş anında ihtiyaç duyması halinde kredi kartı limitlerinde artırıma gidilecek. POS ve Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) ücretleri 3 ay boyunca ötelenecek.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here