newton

Isaac Newton kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Isaac Newton, 24 Aralık 1462’de İngiltere’nin Lincolnshire şehrine bağlı bir köy olan Woolsthorpe’da dünyaya geldi. Babası, Newton doğmadan üç ay önce hayatını kaybetmişti. Annesinin ikinci kez evlenmesinden sonra yedi yıl boyunca anneannesinin yanında kaldı. 

12 yaşına geldiğinde King’s School’a kaydoldu ve 1661 yılında buradan mezun oldu. İkinci kocasının da ölümü üzerine  Woolsthorpe’a geri dönen annesi Newton’un çiftçi olmasını istiyordu. Bu sebeple bir dönem okuldan almışsa da Newton, monoton bulduğu çiftçiliğe pek ilgi göstermemiştir. 

Newton, dayısının annesini ikna etmesi sonucu 1661 yılında Cambridge’deki Trinity College’a kaydoldu. Üniversitede öğrenim gördüğü sırada Galileo, Kepler, Descartes ve Platon’un eserleriyle tanıştı. Lisans eğitimini 1665 yılında tamamlayan Newton, veba salgını nedeniyle üniversitesi kapatılınca lisansüstü eğitimini yarıda bırakarak annesinin yaşadığı çiftliğe döndü. Çiftlikte geçirdiği iki yıl boyunca ilerideki çalışmalarına temel oluşturacak araştırmalarda bulundu.

Üniversitenin açılması üzerine lisansüstü çalışmasını sürdürdü. Lisansüstü çalışmasını bitirmesinin ardından profesör oldu. Yaklaşık 30 yıl boyunca aynı üniversitede görev yaptı. 1687 yılında bilim tarihinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen “Principa” adlı kitabının ilk basımı yapıldı. Bir dönem Kraliyet darphanesinin müdürlüğünü yaptı. Isaac Newton, 3 Mart 1727 tarihinde hayatını kaybetti.

Newton’un bazı eserleri

  • De Motu Corporum in Gyrum
  • Arithmetica Universalis
  • Philosophiae Naturalis Principia Mathematica Opticks
  • An Historical Account of Two Notable Corruptions of Scripture
  • Principa (Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri)
  • Opticks

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın