İsmail Saymaz: CHP, yerel seçimlerden önce kurultaya gidecektir

24 Haziran seçimlerinin sonuçlandığı günden beri CHP’de kurultay olup olmayacağı konusu kamuoyunda en çok tartışılan konulardan biri. Gazeteci İsmail Saymaz, bu konuda önemli açıklamalarda bulundu. Halk TV’de katıldığı bir programda “yerel seçimlerden önce CHP’nin olağanüstü kurultaya gideceğini tahmin ediyorum.” dedi. 

Saymaz, CHP’deki iç tartışmalar hakkında da dikkat çekici açıklamalarda bulundu. İşte Saymaz’ın açıklamalarından satır başları:

“Benim bildiğim birkaç gündür CHP’de Muharrem İnce’nin genel başkan olmasını isteyen delegeler, toplantılar yapıyor. Eğer Kemal Kılıçdaroğlu, Perşembe günü yapılacak MYK’da olağanüstü kurultay kararı almazsa imza toplama süreci başlayabilir. Kılıçdaroğlu’nun kendiliğinden çekileceğini ve koltuğu İnce’ye bırakacağını düşünmüyorum.

İnce, Önceki Kurultaya Göre Daha Şanslı

Önümüzde iki yol var. Kılıçdaroğlu ya kurultayı işaret edecek, ya da ‘yerel seçimleri görelim’ diyecektir. CHP’den kimi yetkililerle yaptığım görüşmede edindiğim izlenim, İnce’nin bir önceki kurultaya göre bugün çok daha şanslı olduğu.

Fakat delegeleri belediye başkanları belirlediği için delegeler ‘yerel seçimleri görelim’ diyebilir. Öyle ya da böyle ben yerel seçimden önce CHP’nin bir olağanüstü kurultaya gideceğini tahmin ediyorum.

Artık CHP’de İki Çizgi Var

CHP’de bir ucunda Kemal Kılıçdaroğlu’nun, diğer bir ucunda Muharrem İnce’nin olduğu iki çizgi var artık. Bu çizgi daha önceden de vardı zaten. Cumhurbaşkanlığı kampanyası döneminde de çizgiler farklıydı. Benim CHP kulislerinden öğrendiğim kadarıyla, İnce’nin izlediği miting performansı ve işaret ettiği siyasi çizgi, CHP’nin ondan beklediği çizginin dışındaydı. CHP, İnce’nin daha çok cumhurbaşkanı olduğunda hangi adımları atacağını anlatmasını ve doğrudan Erdoğan’la karşı karşıya gelmeyen bir söylem tutturmasını arzu ediyordu. Ama İnce doğrudan Erdoğan’ı muhatap alarak onunla polemik yürüten bir çizgi izledi. Dolayısıyla burada bir çizgi farklılığı kendini gösterdi.”


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın