Ana sayfa Biyografi İsmail Saymaz kimdir?

İsmail Saymaz kimdir?

PAYLAŞ
ismail saymaz
İsmail Saymaz (Fotoğraf: Youtube, Habertürk)

Son yıllarda yaptığı haberleri ve katıldığı tartışma programlarındaki konuşmalarıyla ön plana çıkan İsmail Saymaz kimdir? Nerelidir? Bugüne kadar hangi kurumlarda çalıştı? Gazeteciliğe nasıl başladı? İşte hakkında tüm merak edilenler… 

İsmail Saymaz, 11 Temmuz 1980 yılında Rize’de dünyaya geldi. Aslen Erzurum’ludur. Ortaokul yıllarında bir arkadaşının telkiniyle Ülkü Ocağı’na gitti. Burada geçirdiği üç yıl boyunca okul sorumlusu ve bölge sorumlusu olarak görev yaptı. MHP çevrelerinde tanınan Saymaz, Alparslan Türkeş‘in Rize’de yaptığı mitingde onun hemen yanında yer almıştı. [1]

Lise ikinci sınıfta Ülkü Ocağı’ndan ayrıldı. Bir röportajında ayrılık sürecini anlatan Saymaz, edebiyat öğretmeninin Yaşar Kemal kitabı vermesiyle düşünce dünyasının değişmeye başladığını söylemiştir. [1]

Küçük yaşlardan itibaren şiir yazmaya başladı. Şiirleri, “Börteçina”, “Genç Kırat”, “Rizemin Sesi”, “Zümrüt Rize” ve “Rize Ekspres” gibi mecralarda yayımlandı. Bir dönem Radyo 2000’de şiir edebiyat programı yaptı. 

Lise eğitimini tamamladıktan sonra Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümüne kaydoldu. Burada bir süre eğitim gördükten sonra yatay geçişle Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümüne geçti. Konya’da eğitim gördüğü sırada okulun gazetesinde kameramanlık ve muhabirlik yaptı.

İstanbul’a gelen Saymaz, üniversiteden hocası da olan Radikal gazetesi Yazı İşleri Müdürü Erdal Güven’in aracılığıyla iş görüşmesine gitti, ancak kabul edilmedi. Bunun üzerine Kuyumcular Odası tarafından çıkarılan “Goldnews” adlı dergide çalışmaya başladı. [2] Daha sonra “Eminönü” adlı bir dergi çıkardı. 

Liseli yıllardan itibaren okuyucusu olduğu Radikal gazetesine, 2002 yılında stajyer olarak girdi. En çok beslendiği gazetecilerin başında Uğur Mumcu‘nun geldiğini söyleyen İsmail Saymaz, kısa bir süre içerisinde manşet olan haberleriyle ön plana çıktı. 

İLK KİTABI: “POSTMODERN CİHAD: TARİKAT-SİYASET-ADALET ÜÇGENİNDE ERZİNCAN DAVASI”

2010 yılında İlhan Cihaner’e yönelik suçlamaları ele aldığı “Postmodern Cihad: Tarikat-Siyaset-Adalet Üçgeninde Erzincan Davası” adlı ilk kitabı yayımlandı. Ertesi yıl “Hanefi Yoldaş! Gizli Örgüt Nasıl Çökertilir” adlı kitabı yayımlandı. Bu kitabında, Hanefi Avcı’ya açılan davadaki tuhaflıkları konu edinmişti. FETÖ yapılanmasını anlattığı “Haliç’te Yaşayan Simonlar” adlı kitabının yayımlanmasının ardından Avcı hakkında dava açılmıştı. 

2010 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından “Basın Özgürlüğü Ödülü” verildi. İsmail Saymaz, 2014 yılında Radikal gazetesinin kapanmasının ardından Hürriyet gazetesine geçti. 

2019’DA “ŞEHVETİYE TARİKATI” KİTABI YAYIMLANDI

2019 yılında “Şehvetiye Tarikatı” adlı kitabı yayımlandı. Kitabı, uzun bir süre boyunca en çok satanlar listesinde yer aldı. 2018-2019 yıllarında Akif Beki ve Yavuz Oğhan ile birlikte RSFM’de “Söylemesi Bizden” adlı programda yorumculuk yaptı. 

KAYNAKÇA

[1] “Tartışma programlarının tartışmasız yıldızı: İsmail Saymaz”, Hürriyet gazetesi, 11 Eylül 2016, (Erişim Tarihi: 5 Ocak 2020)

[2] “Yazdığım ilk üç kitapta tutuklanmaktan korktum”, Cumhuriyet gazetesi, 3 Mayıs 2015, (Erişim Tarihi: 5 Ocak 2020)

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here