DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4387151,83%
İstanbul
27°

AÇIK

04:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

İsmet Özel kimdir?

İsmet Özel kimdir?

ABONE OL
2 Mart 2019 02:12
İsmet Özel kimdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İsmet Özel kimdir? İsmet Özel’in kısaca hayat hikayesi ve eserleri.

İsmet Özel, 19 Eylül 1944 tarihinde Kayseri’nin Düvenönü ilçesinde dünyaya geldi. Babası Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk polis memurlarından Ahmet Özel, annesi ise Sıdıka Özel’dir. Ağabeyi Şükrü Özel ve ablası Aysel Özel’in, onun üzerinde büyük etkisi olmuştu. Onlar sayesinde erken yaşta kitaplarla tanışma fırsatı yakalamıştır.

EĞİTİM HAYATI

Babasının görevi nedeniyle eğitimini farklı okullarda sürdürmek zorunda kaldı. Öğrenim hayatına 1950 yılında Kastamonu Abdülhak Hamit İlkokulu‘nda başladı. 1955 yılında mezun olduktan sonra Çankırı Lisesi ve Ankara Gazi Lisesi‘nde öğrenim gördü. Lise son sınıftayken matematik dersinden ikmale kaldığı için bir yıl geç mezun oldu. İsmet Özel, yazarlık kariyerindeki en önemli sürecin bu bir yıllık süreç olduğunu belirtir. Bu süreçte çok sayıda okuma yapmış ve “şair olmaya” karar vermiştir.

Liseden mezun olduktan sona 1962 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi‘ne kaydoldu. Bu süreçte, sosyalist düşünceyi benimsemiş ve çeşitli siyasi faaliyetlerde bulunmuştu. Daha sonra Devrimci Gençlik Federasyonu (Dev-Genç) olarak adlandırılacak Fikir Kulüpleri Federasyonu‘nun kuruluşunda rol aldı. Üniversite ikinci sınıfta öğrenim gördüğü sırada Türkiye İşçi Partisi‘ne (TİP) üye oldu.

Askerlik belgesi almak için gittiği askerlik şubesinde yoklama kaçağı olarak gözükünce apar topar askere alındı. 24 ay askerlik yaptı. Bu sırada Ataol Behramoğlu ile de mektuplaşır. Politikadan edebiyata birçok konuda görüş alışverişinde bulunur.

SOSYALİZM’DEN İSLAMİ DÜNYA GÖRÜŞÜNE GEÇİŞ  

1970’li yılların ortalarından itibaren sosyalist düşüncelerden vazgeçerek İslami dünya görüşüne bağlanmıştır.

Askerden döndükten sonra kaydolduğu Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden 1977 yılında mezun oldu. 1981 yılında Mimar Sinan Üniversitesi‘nde Fransızca okuman olarak görev yapmaya başladı. 1998 yılında emekli olana dek buradaki görevini sürdürdü. Emekliliğinin ardından ise Bilgi Üniversitesi‘nde görev yapmaya başladı.

Farklı tarihlerde Milli Gazete, Yeni Şafak, Yeni Devir ve Gerçek Hayat dergisinde yazdı.

İSMET ÖZEL’İN BAZI ESERLERİ

Zor Zamanda Konuşmak

Erbain Kırk Yılın Şiirleri

Taşları Yemek Yasak

Üç Zor Mesele Teknik-Medeniyet-Yabancılaşma

Waldo Sen Neden Burada Değilsin

Kalın Türk

Ve’l – Asr

Tahrir Vazifeleri

Faydasız Randevu

Sorulunca Söylenen

Toparlanın Gitmiyoruz

Zor Zamanda Konuşmak

Neyi Kaybettiğini Hatırla

KAYNAKÇA

KAYA Ahmet (2014), İsmet Özel Hayatı, Şiiri ve Poetikası, İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yayımlanmamış Doktora Tezi, Malatya

TÜZER İbrahim (2007), İsmet Özel’in Şiirleri Üzerine Bir İnceleme, Kırıkkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yayımlanamamış Doktora Tezi, Kırıkkale

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ