İsmet Özel

İsmet Özel kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

İsmet Özel kimdir? İsmet Özel’ine eserleri nelerdir? İşte İsmet Özel’in kısaca hayatı ve eserleri.

İsmet Özel hayatı kısaca

1944 yılında Kayseri’de dünyaya gelen İsmet Özel, babasının görevi nedeniyle eğitimini farklı okullarda sürdürmek zorunda kaldı. Sırasıyla Kastamonu Abdülhak Hamit İlkokulu, Çankırı Lisesi ve Ankara Gazi Lisesi’nde eğitim gördü. Yükseköğrenimini Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünde tammladı.

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde Fransızca okutman olarak görev yapmaya başladı. Bu süreçte bir yandan da edebi çalışmalarını sürdürdü. Milli Gazete, Yeni Şafak, Gerçek Hayat ve Yeni Devir gibi mecralarda yazarlık yaptı.

İsmet Özel kimdir? (Uzun)

İsmet Özel, 19 Eylül 1944 tarihinde Kayseri’nin Düvenönü ilçesinde dünyaya geldi. Babası Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk polis memurlarından Ahmet Özel, annesi ise Sıdıka Özel’dir. Ağabeyi Şükrü Özel ve ablası Aysel Özel’in, onun üzerinde büyük etkisi olmuştu. Onlar sayesinde erken yaşta kitaplarla tanışma fırsatı yakalamıştır.

Babasının görevi nedeniyle eğitimini farklı okullarda sürdürmek zorunda kaldı. Öğrenim hayatına 1950 yılında Kastamonu Abdülhak Hamit İlkokulu‘nda başladı. 1955 yılında mezun olduktan sonra Çankırı Lisesi ve Ankara Gazi Lisesi‘nde öğrenim gördü. Lise son sınıftayken matematik dersinden ikmale kaldığı için bir yıl geç mezun oldu. İsmet Özel, yazarlık kariyerindeki en önemli sürecin bu bir yıllık süreç olduğunu belirtir. Bu süreçte çok sayıda okuma yapmış ve “şair olmaya” karar vermiştir.

Liseden mezun olduktan sona 1962 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi‘ne kaydoldu. Bu süreçte, sosyalist düşünceyi benimsemiş ve çeşitli siyasi faaliyetlerde bulunmuştu. Daha sonra Devrimci Gençlik Federasyonu (Dev-Genç) olarak adlandırılacak Fikir Kulüpleri Federasyonu‘nun kuruluşunda rol aldı. Üniversite ikinci sınıfta öğrenim gördüğü sırada Türkiye İşçi Partisi‘ne (TİP) üye oldu.

Askerlik belgesi almak için gittiği askerlik şubesinde yoklama kaçağı olarak gözükünce apar topar askere alındı. 24 ay askerlik yaptı. Bu sırada Ataol Behramoğlu ile de mektuplaşır. Politikadan edebiyata birçok konuda görüş alışverişinde bulunur.

1970’li yılların ortalarından itibaren sosyalist düşüncelerden vazgeçerek İslami dünya görüşüne bağlanmıştır.

Askerden döndükten sonra kaydolduğu Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden 1977 yılında mezun oldu. 1981 yılında Mimar Sinan Üniversitesi‘nde Fransızca okuman olarak görev yapmaya başladı. 1998 yılında emekli olana dek buradaki görevini sürdürdü. Emekliliğinin ardından ise Bilgi Üniversitesi‘nde görev yapmaya başladı.

Farklı tarihlerde Milli Gazete, Yeni Şafak, Yeni Devir ve Gerçek Hayat dergisinde yazdı.

İsmet Özel’in eserleri

 • Zor Zamanda Konuşmak
 • Erbain Kırk Yılın Şiirleri
 • Taşları Yemek Yasak
 • Üç Zor Mesele Teknik-Medeniyet-Yabancılaşma
 • Waldo Sen Neden Burada Değilsin
 • Kalın Türk
 • Ve’l – Asr
 • Tahrir Vazifeleri
 • Faydasız Randevu
 • Sorulunca Söylenen
 • Toparlanın Gitmiyoruz
 • Zor Zamanda Konuşmak
 • Neyi Kaybettiğini Hatırla

Kaynakça

KAYA Ahmet (2014), İsmet Özel Hayatı, Şiiri ve Poetikası, İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yayımlanmamış Doktora Tezi, Malatya

TÜZER İbrahim (2007), İsmet Özel’in Şiirleri Üzerine Bir İnceleme, Kırıkkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yayımlanamamış Doktora Tezi, Kırıkkale


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın