Ana sayfa Dünya İsrail: ABD-İran arasında çıkabilecek olası bir çatışmaya hazırlanıyoruz

İsrail: ABD-İran arasında çıkabilecek olası bir çatışmaya hazırlanıyoruz

PAYLAŞ
yisrael katz
İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz (Fotoğraf: Twitter, @Israel_katz)

İsrail, ABD ile İran arasında çıkabilecek olası bir çatışmaya askeri katılım için hazırlanıyor. 

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, ABD ve İran arasında Körfez’de yaşanan gerginliğin tırmanışa geçmesi halinde askeri katılım için hazırlandıklarını söyledi.

Reuters’ın haberine göre, İsrail, yaptırımlar neticesinde Tahran’ın daha sınırlayıcı bir nükleer anlaşmayı müzakere edeceğini öngörüyor.

Katz, katıldığı bir konferansta yaptığı konuşmada, “İran rejimi tarafından yapılan yanlış hesaplamaların gri bölgeden kırmızı bölgeye, yani askeri bir çatışmaya doğru kayabileceği göz önünde bulundurulmalı” dedi. 

“Bunun için hazırlıklı olmalıyız” ifadesini kullanan Katz, “İsrail Devleti, çatışma senaryolarına cevap vermesi gerektiği için askeri gücünü geliştirmeye devam ediyor” diye konuştu. 

Katz, İsrail ordu radyosunda yaptığı konuşmada ise “İran’ın bu savaşta şansı yok. Ekonomik baskı ve kapsamlı yaptırımlar sayesinde savaşı önleme fırsatı var” dedi. 

ABD ile İran arasındaki gerginlik

ABD ve İran arasındaki gerginlik Trump’ın nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilip İran’a yönelik yaptırımları yürürlüğe sokmasıyla yeniden alevlenmişti.

Yakın zamanda İran’ın ABD’ye ait bir insansız hava aracını (İHA) ‘sınır ihlali’ yaptığı gerekçesiyle düşürmesi ve Körfez’deki petrol tankerlerine yönelik saldırılar olası bir savaş ihtimalini gündeme getirdi. ABD, petrol tankerlerine yönelik saldırılardan İran’ı sorumlu tutuyor. İran ise bu iddiaları reddediyor.

ABD Başkanı Donald Trump, düşürülen uçağa misilleme yapmak için askeri bir saldırı planladıklarını, ancak ‘150 kişinin ölümüne yol açabileceği’ gerekçesiyle bu plandan son anda vazgeçtiğini açıkladı.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here