İstanbul seçimleri: Yenilenen seçimlerde sonuç ne olur?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 4’e karşı 7 oy ile İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerini iptal etti ve yenilenmesine karar verdi. Peki, yenilenen seçimlerde sonuç ne olur? YSK’nın kararı, İstanbul seçmenin davranışını nasıl etkileyecek?

Ahmet Davutoğlu’nun bir dönem danışmanlığını da yapan yazar Etyen Mahçupyan, TV5 ekranlarında Ahu Özyurt’un sunduğu “Yüz Yüze” programında, YSK kararını ve bunun 23 Haziran seçimlerine etkisini değerlendirdi.

İKTİDAR, İSTANBUL’U KAYBETMEK İSTEMEDİ

YSK kararının önceden bilinen siyasi bir karar olduğunu belirten Mahçupyan, “Bu siyasi karar YSK eliyle bir şekilde hukukileştirildi. Hukuki bir analizin anlamsız olduğu bir noktadayız. İktidar, İstanbul’u kaybetmek istemedi. Bunun, bizim bildiğimiz ve belki de bilemeyeceğimiz kadar derin maliyetleri var. O maliyetlere katlanmak istemedi. Bir sonraki seçimi daha büyük bir farkla kaybetme ihtimali bile olsa, şu 60 gün içinde İstanbul’u yönetmek istedi. Bu 60 gün içinde ne olacağını bilmiyoruz. Bu 60 gün içinde Sayıştay’ın birebir işin tepesinde olması gerektiğini söyleyebiliriz. Ama bunun gerçekleşeceğini hiç sanmıyorum.” diye konuştu.

İMAMOĞLU’NDAN BİNALİ YILDIRIM’A GİDECEK OY YOK 
Mahçupyan açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“İki soru var karşımızda. Önceki seçimde İmamoğlu’na vermiş ya da sandığa bilerek gitmemiş olan AK Parti seçmeni, şu gördüğü iki aylık performanstan hareketle ‘Ben ne kadar yanlış yapmışım, meğer Tayyip Erdoğan ne kadar makbul biriymiş, ne güzel davranıyormuş, Bahçeli de ne kadar iyi bir siyasetçiymiş’ mi diyecek? Böyle bir ihtimal yok. O insanların gördükleri şu anki manzara onların kanaatini daha da pekiştirdi. İmamoğlu’ndan Binali Yıldırım’a gidecek hiçbir oy yok. Peki oradan gelecek bir oy var mı? Bence var. Yani her şeye rağmen Cumhur İttifakı’na oy vermiş ve şu son iki aylık olaya bakıp, ‘Bu böyle olmamalı’ diyecek olan bir sürü muhafazakar, dindar ve milliyetçi insanlar var. Onların eli muhtemelen şimdi sandığa gitmeyecek. İktidarın seçim kazanması, bence bu siyasi ortam normal olarak devam ederse imkansız. Bunu anormal hale getirmeleri lazım.”

AK PARTİ İÇİNDE AKLISELİM SAHİBİ İNSANLARIN SAYISI GİDEREK ARTIYOR

“AK Parti’nin tabanına dokunan bilgilerim ve temaslarım, AK Parti içinde giderek aklıselim sahibi insanların ve AK Parti’nin kuruluş ilkelerine tekrar dönülmesi için uğraşan insanların sayısının hızla arttığı şeklinde. Bunlar en çok İstanbul’da artıyor.”


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın