İYİ Parti Başarılı Oldu mu? İYİ Parti’nin Geleceği Parlak mı?

25 Ekim 2017 tarihinde kurulan İYİ Parti, 8 ay sonra seçime girerek yüzde 9,96 oranında oy aldı. İYİ Parti’nin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener ise yüzde 7,29 oranında oy aldı.

24 Haziran seçimlerinde İYİ Parti’nin başarılı mı, başarısız mı olduğu konusunda farklı bakış açıları ortaya konmakta. Bir kesim İYİ Parti’nin başarısız olduğunu, çünkü hedefledikleri oy oranının çok altında kaldıklarını vurgularken; diğer bir kesim ise İYİ Parti’nin başarılı olduğunu, çünkü 8 ay içerisinde daha teşkilatlanmasını bile tamamlayamamasına ve medyanın önemli bir kesiminin görmezden gelmesine rağmen önemli bir oy oranı aldığını vurgulamakta.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Türkkan, BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada aldıkları oy oranının yeni ve seçim yardımı almayan bir parti için başarılı olduğunu savunmakta.

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Adayı Ali Türkşen / https://twitter.com/aliturksen

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili adayı olan Ali Türkşen ise Medyascope’a yaptığı değerlendirmede aldıkları oy oranı, beklentilerine ve yaptırdıkları kamuoyu araştırmalarına göre başarısız gibi gözükse de devlet yardımı almamaları ve basındaki olumsuz haberlere karşın başarılı olduğunu ifade etti.

“FETÖ’cü Olmadığımızı Anlatmaya Çalıştık”

Türkşen, “İnsanlara en çok FETÖ’cü parti olmadığımızı anlatmaya gayret ettik. Çünkü bir takım kaynaklar, bunu üstümüze yapıştırmaya çalıştı. Biz merkez partisi olarak ortaya çıktık. Bizim oy potansiyelimiz AK Parti seçmeni. Ancak kendi seçim bölgemde çalıştığımda gördüm, AK Parti seçmeni sizi yanına yaklaştırmıyor. Çünkü medyanın çok baskısı var. Bazı kanallarda genel başkanımızın FETÖ’cü olduğuna dair yayınların yapıldığını gördüm. İnsanlar sabah akşam o kanalları izleyince ve sizi de karşısında görünce yanına yaklaştırmıyor.”

Oysaki Albay Ali Türkşen, Balyoz Davası’nda 16 hapis cezası almış ve 3,5 yıl Hasdal Cezaevi’nde kalmıştı.

İYİ Parti ile MHP’nin Olası Ortaklığı

İYİ Parti’nin 49 milletvekiliyle Meclis’te yer alacak olmasıyla şimdiden bazı ittifak olasılıkları konuşulmakta. Bunlardan en çarpıcı olan ise İYİ Parti ile MHP arasında bir ittifak olasılığı. Gazeteci İsmail Saymaz’ın Artı TV’de yaptığı değerlendirme oldukça dikkat çekici: “MHP ile İYİ Parti bir milliyetçi bloka dönüşürse, ki bugüne kadarki TBMM tarihinde ülkücü kökenli milletvekili sayısının en yoğun olduğu dönemi yaşıyoruz, çok güçlü bir muhalefet bloku olabilir. Bu AK Parti açısından çok tedirgin edici olabilir ve geleceğin iktidar adayına dönüşebilir.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Habertürk’te ‘Teke Tek’ programında

İYİ Parti Gelecekte Başarılı Olabilecek mi?

Peki İYİ Parti gelecekte nasıl başarılı olabilir? Gazeteci Ruşen Çakır, Medyascope’da yaptığı değerlendirmede İYİ Parti’nin başarılı olması için merkez sağ politikaları dile getirmesi ve MHP’nin devamıymış gibi algılanmak yerine bambaşka yeni bir merkez sağ partisi olma iddiasını hayat geçirmesi gerektiğini belirtti. Çakır, değerlendirmesini şu şekilde sürdürüyor: “Özellikle de AK Parti ile MHP koalisyonunun işinin hiç de kolay olmadığı düşünüldüğünde burada yaşanacak olan çözülmeden en çok istifade edecek parti İYİ Parti olacaktır. Eğer sabrederlerse, bu süreçte ayakta kalabilirlerse, kendi içinde bütünlük sağlayabilirlerse önü orta vadede hatta kısa vadede de açık.”

Girdiği ilk seçimde 43 milletvekili Meclis’e sokan İYİ Parti’nin, bundan sonra atacağı adımlarla siyaset sahnesindeki konumunu çok daha güçlendirmesi olası.


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın