yavuz ağıralioğlu

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu’ndan kayyum değerlendirmesi

İYİ Parti Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, HDP’li üç büyükşehir belediyesine kayyum atanması konusunda açıklamalarda bulundu. 

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, T24’te Şirin Payzın’ın sorularını yanıtladı

‘Terörle mücadele diye hukuk devleti ilkelerini göz ardı etmeyelim’

Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanması hakkında konuşan Ağıralioğlu, “İYİ Parti olarak terörle ilgili kırmızı çizgileri olan bir siyasal dil inşa edeceğiz, terörle mücadele ederken bir hat çekiyoruz ki, terörle mücadele diye hukuk devleti ilkelerini göz ardı etmeyelim. Demokrasimizin kalitesini de düşürmeyelim. Bu meseleyi konuşurken ‘seçilmiş olmak suç işleme özgürlüğüne dönüşür’ heveslerine de payanda olmayalım. Devletin yönetim maharetini de muhafaza etmeliyiz. Bir devlet her idari tasarrufunu, her hamlesini milletin birliğine ve beraberliğine, siyasal temsil imkanlarına, hukukun üstünlüğüne uygun hale getirmelidir” ifadelerini kullandı. 

Ağıralioğlu, kayyum atamanın yönetim mahareti olan bir irade için en son seçenek olduğunu vurguladı ve sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu mevzuyu sanki anayasal bir suç işleniyormuş gibi takdim etmeye de gerek yok. Böyle bir tasarruf anayasa ile İçişleri Bakanı’na verilmiştir” dedi.

HDP’ye eleştiri

HDP’nin terörle münasebetinde kendilerine ait iltihaplı bir alanın olduğunu belirten Ağıralioğlu, “Türkiye Cumhuriyeti devletinin yöneticilerine ve tasarruflarına ‘faşist devlet, katil devlet, tiran devlet, ceberut devlet’ şeklinde bir sürü tanımlama yaparlarken; PKK’ya bir tane bu cümlenin benzerini kuramamış olmak onların da sicil bozukluğudur. Devlete ağzına gelen her şeyi söyle, ama 30 yıldır üstümüzde tepinen siyasal bir azgınlığın terör organizasyonuna çıtın çıkmasın.” diye konuştu. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın