İYİ Parti’den ‘AK Parti ile ittifak’ açıklaması: Kabul edilemez

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın “AK Parti ile koalisyon yaparız” sözlerine İYİ Parti’den açıklama geldi. 

‘PARTİMİZİN İMASINI DAHİ MEŞRU GÖREMEYECEĞİ BİR BEYANDIR’

İYİ Parti’den yapılan yazılı açıklamada, “Grup Başkanvekilimizin malum yanlış ve kabul edilemez açıklaması, partimizin imasını dahi meşru görmediği ve göremeyeceği bir beyandır” ifadelerine yer verildi. 

İYİ Parti’den yapılan yazılı açıklamanın devamı şöyle: 

“Partimiz seçmenine ve milletine verdiği sözleri, siyasi namusu bilen bir sorumlulukla siyaset yapmaktadır. İyileştirilmiş parlamenter sistem hassasiyetlerimiz, bu kabil siyasi savrulmaları mazur yahut meşru göremeyeceğimiz kadar mühimdir.

Memleketin bugün içinde bulunduğu ağır şartlar, partimizce mevcut iktidarın yönetim beceriksizliği olarak görülmektedir. Partimiz bu yönetim beceriksizliğine son vermek ve ülke yönetimini üstlenmek için mücadele etmektedir.

Sürdürdüğümüz siyasi mücadelenin ilkeleri partimizin ve milletimizin umududur. Bu umudun hiçbir açıklama ile söndürülmesine, değersizleştirilmesine ve itibarsızlaştırılmasına müsaade edemeyiz.

Bu, seçmenimize olduğu kadar devletimize ve milletimize olan sorumluluğumuzun da gereğidir.

Kamuoyuna saygılarımızla…”

NE OLMUŞTU?

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, partisinin Bursa İl Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıda “AK Parti ile koalisyon yapar mısınız?” sorusuna, “Yaparız. Ben söylüyorum yaparız. Öyle MHP gibi otopark, büfe alıp da koalisyon olmaz. En az 5-6 tane sağlam Bakanlık isteriz” yanıtını vermişti. 

TÜRKKAN’DAN ERKEN SEÇİM AÇIKLAMASI

Geçtiğimiz gün gündeme gelen erken seçim tartışmalarına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Türkkan, “Erken seçimi, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin anahtarı olarak görüyorum. Türkiye bir an önce adına Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen bu ucube sistemden vazgeçmelidir” ifadelerini kullanmıştı. 

Türkkan, geçtiğimiz Ağustos ayında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Herkes soruyor ‘neler oluyor’ diye. Kasım’da seçime hazırlanın” demişti. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın