tunç soyer

İzmir’de rekor zam: İşçiye yüzde 40, memura yüzde 72

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Tüm Bel-Sen İzmir 1 No’lu Şube arasında sürdürülen toplu sözleşme görüşmeleri tamamlandı. Buna göre ESHOT ve İZSU Genel Müdürlüklerinde çalışan memurların maaşlarına, ikramiyelerle birlikte yüzde 72 oranında zam yapıldı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ESHOT ve İZSU Genel Müdürlüklerinde çalışan 5 bin 760 memuru kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı. 

Toplu iş sözleşmesi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Erdal Bozkurt’un da katıldığı bir törenle imzalandı. 

Toplu sözleşme kapsamında yapılan düzenlemeler şöyle:

  • Memurlara 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı’nda 750 lira, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda 750 lira ve Kurban Bayramı’nda 1000 lira ikramiye ödenecek. 
  • En düşük memur maaşı 4 bin 500 lira oldu.
  • Bin 50 lira olan TİS ödentisi bin 600 liraya yükseltildi.  

Törende konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Omuz omuza daha iyi bir belediyenin kurulmasının mümkün olduğunu gösterdik. Örgütlü güç güçtür, örgütsüz güç güç değildir” ifadelerini kullandı. 

Soyer, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Çalışma arkadaşlarıma sözleşmenin hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

İŞÇİLERİN DE MAAŞLARINA ZAM YAPILMIŞTI

31 Temmuz günü ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZENERJİ bünyesinde çalışan 5 bin 80 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalanmıştı. Yapılan sözleşmeye göre işçilerin maaşlarına ortalama yüzde 40 oranında zam yapıldı. 

Yapılan zammın ardından A grubundaki işçilerin maaşı 3 bin 135 lira, B grubundaki işçilerin maaşları 3 bin 238 lira, C grubundaki işçilerin maaşları 3 bin 341 lira ve D grubundaki işçilerin maaşları 3 bin 403 lira oldu. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın