Jandarma Özel Harekat (JÖH) nasıl olunur?

Jandarma Özel Harekat (JÖH) timleri, terörle mücadele alanında göstermiş olduğu başarı ile adından söz ettiriyor. Özellikle de son yıllarda yürütülen operasyonlarda kritik öneme sahip olduklarını gösterdiler. Birçok kişi bu seçkin birliğin birer üyesi olmak istiyor. Peki, Jandarma Özel Harekat (JÖH) nasıl olunur? Başvuru şartları nelerdir?

JÖH NASIL OLUNUR?

JÖH olabilmek için geçmiş yıllarda yapılan alımlarda en önemli kriter, halihazırda Jandarma Genel Komutanlığı’nda görev yapıyor olmaktı. Fakat son yapılan alımda böyle bir kriter konulmadı. Bunun dışında KPSS şartı da konulmadı. JÖH olabilmek için gerekli şartlar şunlardır:

(NOT: Son yapılan alımda konulan şartları içermektedir. Jandarma Genel Komutanlığı, bu şartlarda değişikliğe gidebilmektedir.)

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • En az lise veya lise dengi okuldan mezun olmak.
  • 25 yaşını doldurmamış olmak.
  • Askerlik terhisinin üzerinden üç yıldan fazla zaman geçmemiş olması.
  • Sevk edikleri hastanelerden “Uzman Erbaş olur” ya da “Komando Uzman Erbaş olur” raporu almak. 
  • En az 164 ve daha üzeri boya sahip olmak.
  • Güvenlik soruşturmasının olumlu olması.
  • Askerlik hizmeti sırasında belirli suçlardan hükümlü bulunmamak. 

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

JÖH alımı için duyurular, Jandarma Genel Komutanlığı’nın internet adresinden yapılmaktadır. Adaylar, önce internet üzerinden ön başvuruda bulunur. Daha sonra ise asıl başvurular yapılır.

JÖH EĞİTİMLERİ

Başvuru yapan adayları, zorlu bir kurs süreci beklemekte. JÖH timlerinin kursu, İzmir Foça’da yapılmaktadır. Burada terörle mücadele alanın bir benzeri olan bölgede adaylar, çeşitli eğitimlerden geçirilmekte.

JÖH MAAŞLARI

JÖH timlerinin aldığı maaş, bulundukları bölgeye göre, 3 bin 500 TL ile 6 bin TL arasında değişmektedir. JÖH timlerinin operasyon tazminatları, bulundukları bölgeye göre değişim göstermektedir. Terörle mücadelenin yoğun olduğu bölgelerde tazminat tutarı yükselmektedir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın