Ana sayfa Bilgi Merkezi Japonya hakkında 9 bilgi

Japonya hakkında 9 bilgi

PAYLAŞ

Japonya hakkında bilmeniz gereken 9 bilgiyi sizler için derledik. 

1. Coğrafi özellikleri

Japonya, Doğu Asya’da yer alan ve 6 bin 852 adadan oluşan bir takımada ülkesidir. Ülkenin önemli bir bölümünü dört ada oluşturmaktadır: Shikoku, Holkkaido, Honshu ve Kyushu.

2. Başkenti

Tokyo

Japonya’nın başkenti Tokyo’dur. Tokyo, sahip olduğu 38 milyon nüfusla dünyanın en kalabalık şehridir.

3. Nüfus yapısı

Japonya, nüfus bakımından dünyanın en kalabalık onuncu ülkesi konumundadır. Ülkedeki doğum oranı düşük bir seviyede bulunurken yaşlı nüfus oranı oldukça yüksektir.

4. Ekonomisi

Japonya, 4 trilyon dolarlık milli geliriyle ABD ve Çin’in ardından dünyanın en büyük üçüncü ekonomisidir. Yaklaşık 2 trilyon dolar döviz rezervine sahiptir. Ülkede İkinci Dünya Savaşı’da büyük bir yıkım yaşanmış, ancak kısa bir süre içerisinde yapılan reformlar sonucunda büyük bir ivme yakalanarak dünyanın en önemli ekonomilerinden biri olmayı başarmışlardır. Bu başarı “Japon mucizesi” olarak da adlandırılmıştır.  Japonya’nın ekonomik büyümesi 1990’lı yıllarda ivme kaybetti.

5. Toplumsal yapısı

Ülkede geleneksel toplum yapısı korunmaya çalışılmaktadır. Toplumsal yapıda hiyerarşi önemli bir yere sahiptir. Bunu toplumsal hayatın her aşamasında görebilmek mümkün.

6. Devlet yönetimi

Japonya anayasal monarşi ile yönetilmektedir. Fakat imparatorun yetkileri son derece sınırlıdır. İmparator, simgesel bir öneme sahip olup ülke yönetiminde herhangi bir yetki kullanması söz konusu değildir.

Japonya, çift meclisli bir parlamentoya sahiptir. Bu meclislerden biri Temsilciler Meclisi, diğeri ise Danışmanlar Meclisi’dir. Ülkede iki partinin ağırlıklı etkisi görülmektedir: Liberal Demokrat Parti ve Demokratik Parti. Kısa bir dönem hariç uzun bir süre Liberal Demokrat Parti iktidarı hüküm sürmüştür. 2018 yılı itibarıyla Japonya’nın başbakanı Şinzo Abe‘dir.

7. Askeri Gücü

Japonya’nın askeri gücü, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından anayasasında da yer alacak şekilde sınırlandırılmıştır. Anayasasında yer alan maddeye göre, Japonya savaş ilan etmeyi ve herhangi bir uluslararası anlaşmazlıkta kuvvet kullanmayı reddetmiştir. Ancak 2015 yılında alınan bir kararla daimi bir ordu oluşturmak için hazırlıklara başlandı. Gerekçe ise Kuzey Kore ve Çin’le yaşanan gerginliklerdi.

8. Dini

Japonya’da din bakımından Şintoizm ve Budizm yaygındır. Meiji Restorasyonu’nda Şintoizm ülkenin resmi dini olarak ilan edilmiş, ancak 2. Dünya Savaşı’nın ardından yürürlüğe giren anayasada devletin resmi dini bölümü kaldırılmıştır.

9. Meiji Restorasyonu 

İmparator Meiji

Uzun yıllar tecrit politikası izleyen Japonya, 1853 yılında ABD ve Rusya’nın baskısı sonucunda limanlarını açmaya başladı. Bunun sonucu olarak Batı etkisi ülkeye girmeye başladı ve İmparator Meiji dönemine kapı aralanmış oldu. “Meiji Restorasyonu” olarak da adlandırılan dönemde, çok kısa sürede önemli değişiklikler yapılarak ülkenin dünya devletleri arasında önemli bir yere gelmesi sağlanmıştır. Bu dönemde yapılan yeniliklerin bir kaçından bahsetmek gerekirse: Kast sistemi kaldırıldı, ilköğretim zorunlu hale getirildi, ilk gazete çıkarıldı, derebeylik sistemi kaldırıldı.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here