Japonya koronavirüs için 990 milyar dolar bütçe ayırdı

Japonya, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında 990 milyar dolar bütçe ayırdı.

Koronavirüs salgının yaratacağı ekonomik sıkıntılara yönelik devletler teşvik paketlerini açıklıyor. Son olarak Japon hükümeti, koronavirüs salgının ekonomik etkilerini sınırlamak için bir teşvik paketi açıkladı. Buna göre Japonya koronavirüsle mücadele kapsamında 990 milyar dolarlık bir ekonomik teşvik paketi hazırladı.

Reuters’ın haberine göre, Japonya’da koronavirüs vaka sayısı 4 bini geçmiş durumda. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 93 oldu. Pazartesi günü 83 yeni vakanın bildirilmesinin ardından, ülkede en fazla vakaya sahip Tokyo’da virüsün yayılım hızı konusunda endişeler artıyor. Ülke, ilk aşamada yedi eyaletle sınırlı olmak üzere bir ay boyunca olağan üstü hal uygulamasına geçiyor.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, “Japonya, denizaşırı ülkelerdeki gibi katı kısıtlamalara gitmeyecek ve buna gerek de duymayacak. Tren seferleri sürecek ve süpermarketler açık kalacak. Olağanüstü hal, ekonomik aktivitelerin mümkün olduğunca sürdürülmesi amacını taşıyor” ifadelerini kullandı.

Abe ayrıca, toplam 108 trilyon yen (990 milyar dolar) ekonomik teşvik paketi hazırladıklarını söyledi. Bunun 6 trilyon yeni hane ve küçük işletmelere nakit desteği, 26 trilyon yeni de ertelenmiş sosyal güvenlik ve vergi ödemelerini kapsıyor.

Mart ayında koronavirüsü kapsayacak şekilde revize edilen yasa uyarınca, başbakana, hastalığın yaşamlar üzerinde ciddi bir tehlike yaratması ve ekonomi üzerinde büyük bir etki oluşturması halinde olağanüstü hal ilan edebilme yetkisi verildi.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın