Ana sayfa Dünya Jared Kushner’in Son Ortadoğu Gezisinin Arkasında Ne Var?

Jared Kushner’in Son Ortadoğu Gezisinin Arkasında Ne Var?

Aljazeera’de İbrahim Fraihat tarafından Trump’ın damadı Jared Kushner’in Ortadoğu’da birkaç ülkeyi kapsayan gezisi hakkında önemli bir makale kaleme alındı. İşte o makale:

Trump yönetimi, ‘nihai anlaşma’ konusunda siyasi destek sağlamak için mücadele ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Orta Doğu ekibi bölgeyi sık sık ziyaret ediyor ve yönetim, her ziyaretten sonra ‘nihai anlaşma’ olarak da bilinen barış planının ayrıntılarını açıklamak için bir adım daha yaklaşıldığını ifade ediyor.

Geçtiğimiz yıl, durdurulan barış sürecini yeniden başlatmakla görevlendirilen Trump’ın damadı ve yardımcısı olan Jared Kushner ve Ortadoğu Elçisi Jason Greenblatt Ürdün, Mısır, Katar, İsrail ve Suudi Arabistan gibi ülkeleri kapsayan bir Ortadoğu turnesine çıktı. Bu sık ziyaretlerin gösterdiği şey, Trump yönetiminin planını henüz duyurmak için ihtiyaç duyduğu desteği elde edememesidir.

Kushner ve Greenblatt’ın son ziyareti, barış planı için siyasi ve mali destek sağlamayı amaçlamakta. Ancak herhangi bir anlaşma yapılamadı ve ABD yönetimi, anlaşmaya karşı çıkan Ürdün ve Filistin üzerindeki baskısını sürdürüyor.

Bazı sızıntılara göre Trump’ın ‘nihai anlaşması’ Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak kabul edilmesini, Batı Şeria’dan İsrail yerleşimlerinin kaldırılmasını ve Filistinli mültecilerin topraklarına geri dönüşünü içermektedir.

Filistin’in yakın tarihinde Mahmud Abbas kadar barış müzakerelerine açık bir başkan görülmemişti. Ancak Abbas’a politikadaki pragmatist duruşuna rağmen plan kabul ettirilemedi. Abbas, Trump’ın İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma ve İsrail’in başkenti olarak kabul etme kararına karşı Trup yönetimini artık İsrail’le olan çatışmada ara bulucu olarak kabul etmeyeceğini söyledi.

FKÖ genel sekreteri Saeb Erekat geçtiğimiz günlerde kendilerine ABD tarafından baskı yapıldığını belirterek Kushner ve Greenblatt’ın Filistin yönetimini devirmeye çalıştığını söyledi.

Ayrıca Ürdün Kralı Abdullah da Amerikan-İsrail baskısından payını almış görünüyor. Ürdün, geçtiğimiz günlerde IMF destekli fiyat artışları ve yeni bir vergi reformu yasasından dolayı protesto gösterilerine sahne oldu. Bağımlı ekonomisi ile Ürdün, ciddi manada bir maddi desteğe ihtiyaç duyuyor. ABD ve İsrail, Ürdün’ün bu ihtiyacını kullanarak anlaşmaya razı göstermesini sağlayabilir.

Şu anki Filistin yönetimini devirmek bile Trump yönetiminin sorunlarını çözmeyecektir. Zira Abbas’ın devrilmesi, çok daha radikal bir yönetime yol açacaktır.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here