Ana sayfa Biyografi Joe Biden kimdir, kaç yaşında? Türkiye için ne dedi?

Joe Biden kimdir, kaç yaşında? Türkiye için ne dedi?

PAYLAŞ
joe biden
Joe Biden (Fotoğraf: Joe Biden, Youtube)

3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’nin başkan adayı Joe Biden kimdir? Kaç yaşında? Türkiye için ne dedi? Joe Biden hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Joe Biden kimdir?

Joe Biden, 20 Kasım 1942’de Pensilvanya eyaletinde, İrlanda kökenli katolik bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Claymont’da tamamladı. Delware Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümü ve Syracuse Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim gördü. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Wilmington adlı hukuk firmasında çalışmaya başladı.

Siyasete 1970’de New Castle County Meclis üyesi olarak adım attı. 30 yaşına geldiğinde ABD Senatosu’na seçildi. Böylece ABD tarihinin en genç senatörlerinden biri oldu. Seçilmesinden kısa bir süre sonra eşi Neilia Biden ve kızı Naomi Biden geçirdiği trafik kazası sonucunda hayata gözlerini yumdu. Kazanın ardından oğlu Beau Biden’ın tedavi olduğu hastan odasında yemin etti. 1977 yılında Jill Tracy Jacobs ile evlendi.

Joe Biden, hırslı bir siyasetçiydi. John F. Kennedy’den sonra ülkenin en genç başkanı olmak istiyordu. 1988 yılındaki başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’den aday adayı oldu. Kampanya sırasında en çok bağış toplayan aday oldu. Birleşik Krallık’ta ana muhalefet lideri olan İşçi Partisi lideri Neil Kinnock’un bir konuşmasını intihal etmekle suçlandı. Daha sonra hukuk fakültesinde eğitim gördüğü sırada intihal yaptığı ortaya çıktı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından adaylıktan çekilmek zorunda kaldı.

2008’deki başkanlık seçimlerinde bir kez daha Demokrat Parti’den aday adayı oldu. Bu kez kampanya sırasında yaptığı gaflarla gündeme geldi. Barack Obama için yaptığı “Güzel konuşan, pırıl pırıl, temiz, iyi görünümlü ilk ana akım Afro-Amerikalı” nitelendirmesi, siyahiler tarafından tepkiyle karşılandı. Lowa ön seçimlerinde başarısızlığa uğraması üzerine adaylıktan çekildi.

Demokratik Parti’nin Başkan adayı Barack Obama tarafından başkan yardımcılığına aday gösterildi. Başkanlık seçimlerini Obama’nın kazanmasının ardından başkan yardımcısı olarak görev yapmaya başladı. 2017 yılına kadar başkan yardımcısı olarak görev yaptı.

Oğlu Beau Biden, 30 Mayıs 2015 tarihinde hayatını kaybetti. Joe Biden, 3 Kasım 2020 tarihindeki başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’nin adayı oldu. Biden, rakibi Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Donald Trump’ı yeni tip koronavirüs salgınına karşı yeterli önlem almadığı gerekçesiyle eleştirdi.

Türkiye için ne dedi?

Joe Biden’ın New York Times gazetesine verdiği röportajda Türkiye ile ilgili yaptığı açıklamalar tepki çekmişti. Biden söz konusu röportajda, “Bence yapmamız gereken ona (Erdoğan’a) karşı farklı bir yaklaşım izlemek. Muhalefetin liderlerini desteklediğimizi açık şekilde belirtmeliyiz. Açıkça pozisyonumuzun parlamentoda da yer edinmek isteyen Kürt nüfusun entegrasyonunu sağlamak olduğunu söylemeliyiz. Yanlış olduğunu düşündüğümüz şeyler hakkında sesimizi çıkarmalıyız. Yaptıklarının bedelini ödemeli. Bazı silahları ona satıp satmayacağımızla ilgili, bir bedel ödemeli. Özellikle de üzerinde F-15 uçurarak çözmeye çalıştıkları bir hava savunma sistemleri olduğunu düşündüğümüzde. Bunlar hakkında çok endişeliyim” ifadelerini kullanmıştı.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here