Kalın: Türkiye’nin IMF diye bir gündemi yok

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, koronavirüs salgının ekonomik etkilerini azaltmak için Türkiye’nin IMF’ye başvuracağı yönünde çıkan haberlere ilişkin açıklama yaptı. Kalın, “Türkiye’nin IMF ile yeni bir anlaşma yapmak gibi bir gündemi yok” dedi. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN Türk’te yayınlanan Hafta Sonu programında Hakan Çelik’in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Geçtiğimiz günlerde telekonferans yöntemiyle düzenlenen G20 Zirvesi’nde IMF Başkanının, bütün liderlerle paylaştığı birtakım değerlendirmeleri olduğunu belirten Kalın, “Dünya ekonomisinde daralma olacağını ve bu konuda adım atmaya hazır olduklarını ifade etti. Küresel ekonominin toparlanmasına katkı anlamında Dünya Bankası, IMF, G20 ülkeleri gibi hem uluslararası kurum ve kuruluşlar hem de ülkeler üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmek durumundadır. Ancak Türkiye’nin IMF ile yeni bir anlaşma yapmak gibi bir gündemi yok” ifadelerini kullandı.

Kalın, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in geçtiğimiz hafta ABD’ye ‘Yeni bir Marshall Planı’na ihtiyacımız var’ şeklindeki çağrısını hatırlatarak, “Açıkçası Trump yönetiminin hem bugünkü finansal imkan ve kabiliyetlerini hem pandemiyle mücadelede ortaya koyduğu performansı hem de ‘Önce Amerika’ perspektifini dikkate aldığınızda, böyle bir çabanın içerisine gireceğini düşünmüyorum. Çok ilginç bir şekilde bazı analizler dünyanın yeni Marshall Planı Çin’den mi gelecek, diye birtakım değerlendirmeler yapıyorlar. Yeni dünyanın ekonomik fay hatlarının nerelerde oluşacağına dair ilginç ipuçları veren bir gelişme. Bunu da dikkatle izlemek lazım” diye konuştu.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI DEVAM EDECEK Mİ?

Sokağa çıkma yasağının devam edip etmeyeceği konusunda Kalın, “Bir şey söylemek için henüz erken, sürece bakılıyor” açıklamasında bulundu.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın