Ana sayfa Bilgi Merkezi Kanuni Sultan Süleyman kimdir? Kısaca hayatı

Kanuni Sultan Süleyman kimdir? Kısaca hayatı

kanuni sultan süleyman
Batılılar tarafından "Muhteşem" lakabıyla anılan Kanuni Sultan Süleyman, Osmanlı Devleti'nin en uzun süre tahtta kalan padişahıydı.

Batılılar tarafındanMuhteşem lakabıyla anılan Kanuni Sultan Süleyman, 6 Kasım 1494 tarihinde Trabzon’da dünyaya geldi. Babası dokuzuncu Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim, annesi ise Ayşe Hafsa Sultan‘dır. 

1509 yılında Kefe valiliğine gönderildi. Babası Yavuz Sultan Selim’in tahta çıkmasının ardından 1513 yılında sancak beyi olarak Manisa‘ya gönderildi. 1520 yılında Yavuz Sultan Selim’in vefat etmesi üzerine tek varis olarak tahta çıktı. Büyük atası Fatih Sultan Mehmet‘in izinden giden Kanuni Sultan Süleyman, ilk seferini 1521’de Belgrad’a düzenledi ve burayı Osmanlı topraklarına kattı. Ardından da Rodos’u fethetti.  29 Ağustos 1526’da yaklaşık iki saat süren Mohaç Meydan Muharebesi‘nde Macarlar’ı yendi ve Budin’e girdi.  1538 yılında Barbaros Hayrettin Paşa kumandasındaki Osmanlı donanması ile Cenevizli amiral Andrea Doria kumandasındaki Haçlı donanması arasında gerçekleşen Preveze Deniz Savaşı‘nda büyük bir zafer kazanıldı. 

Onun döneminde Osmanlı Devleti en parlak ve güçlü dönemini yaşadı. Batılılar tarafından “Muhteşem” lakabıyla anılırken, hukuk alanında yaptığı düzenlemelerden ötürü “Kanuni” unvanını aldı.  Osmanlı Devleti’nin en uzun süre tahtta kalan padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman, Zigetvar Seferi sırasında geçirdiği bir rahatsızlık neticesinde 7 Eylül 1566 günü hayatını kaybetti. 

Kanuni Sultan Süleyman döneminde fethedilen yerler

Kanuni Sultan Süleyman döneminde fethedilen yerler ve tarihleri

Kanuni döneminde fethedilen topraklar şunlardır: Belgrad (1521), Rodos (1522), Macaristan’ın önemli bir bölümü (1526), Basra ve Bağdat (1534), Besarabya ve Boğdan (1538), Mora ve Dalmaçya kıyıları (1540), Estergon (1543), Trablusgarp (1551), Azerbaycan ve Gürcistan’ın batısı ile Tebriz (1553), Sakız Adası (1565) ve Zigetvar (1566)

Kanuni, “Muhibbi” mahlasıyla şiirler yazmıştır. Onun tahtta bulunduğu dönemde bazı iç isyanlar çıkmıştır. Bu iç isyanlar şunlardır: Canberdi Gazali, Ahmet Paşa, Kalender Çelebi ve Baba Zünnun.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here