Kararname yayımlandı: Hazine’ye şirketlere iştirak edebilme yetkisi verildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile birlikte yurt içindeki ya da yurt dışındaki şirketlere iştirak edebilecek. 

Resmi Gazete’de bugün “Bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” yayımlandı. 

Yayımlanan 43 sayılı kararnameye göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın görevlerine ilişkin 217’inci maddesinde yapılan değişiklikler şöyle:

  • Birinci fıkranın (ğ) bendine “yapmak” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve Hazinenin Cumhurbaşkanı kararı ile yurtiçindeki ya da yurtdışındaki şirketlere iştirak etmek” ibaresi eklendi.
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın görevleri arasına “Finansal piyasalara ilişkin yurtiçi ve yurtdışı gelişmeleri izlemek, finansal istikrarı güçlendirici çalışmalar yapmak” eklendi.
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın görevleri arasına “Sigortacılık ve özel emeklilik sistemine ilişkin faaliyetleri düzenlemek, uygulamak, uygulamayı izlemek, denetimini yürütmek ve geliştirilmesine ilişkin esasları tespit etmek” eklendi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, yapılan değişikliği şahsi Twitter hesabından eleştirdi. Öztrak, “Kriz ortamında bunun anlamı, AK Parti Genel Başkanının yandaş şirketleri milletin parasıyla kurtarmasının önünü açmaktır” ifadelerini kullandı. 

Ekonomistler, yapılan değişiklik hakkında sosyal medya hesaplarından çeşitli yorumlarda bulundu.

Fotoğraf: @mahfieğilmez
Fotoğraf: @mustfsnmz
Fotoğraf: ugurses

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın