Karlov suikastı iddianamesi: Amaç Türk-Rus savaşı mıydı?

Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’un suikast sonucu öldürülmesine ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı ve iddianame mahkemeye sunuldu. İddianamede aralarında FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in de yer aldığı 28 şüpheli bulunuyor. İddianamede suikastın amacı olarak ise “Türkiye ile Rusya’yı savaş durumuna getirmek” gösteriliyor.

Bu konuda Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Erol Mütercimler, Habertürk’te katıldığı bir programda önemli açıklamalarda bulundu. İşte Mütercimler’in açıklamalarından satır başları:

“Böyle bir olay Türkiye ile Rusya arasında savaşa neden olmaz. 15. yüzyıl dünyası olmuş olsaydı ve bir büyükelçi öldürülseydi, tabii ki bu savaş nedeniydi.

Rusya artık yavaş yavaş süper güç yolundaki basamakları tamamlamak üzere olduğu günümüz dünyasında, uçağı düşürülmesine ve pilotu ölmesine rağmen savaş ilan etmemişti. Bu sebeple büyükelçisinin suikasta kurban gitmesinin sonucu olarak bu işi tırmandırmayacaktır.

Savcının iddianamesinde bunun ABD’de planlandığı, belirli isimler verilerek de ifade ediliyor. Doğal olarak savcıya inanacağız. Ama unutmayalım ki bu bir iddianame ve hukuki bir metin. Bunun başka türlü okumalarının yapılması kaçınılmaz bir zorunluluktur.

FETÖ’cülerin düşünme evrenlerinin ne kadar dar olduğunu biz 15 Temmuz’da gördük. Dolayısıyla ‘Rus büyükelçisini öldürterek iki devlet arasında savaş çıkaralım’ düşüncesi çok akılcı gelmiyor. Belki bunu böyle düşünmüş olabilirler, ama çok çocukça.

Ama içeride başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere siyasal karar vericileri zor durumda bırakmak, bu zor durumda bırakışın sonucu olarak Türkiye’yi ABD’ye daha çok iteleriz gibi bir düşünceyi ABD’li kurmaylarla birlikte yapmışlarsa bu daha çok tartışılması gereken bir durum. Bana bu kısmı senaryoya daha uygun geliyor.

Ama savcının yazdığı şekliyle bu pek olası değil. Çünkü Türkiye bir NATO müttefiki. NATO’nun anayasası ortada. Rusya savaş ilan ettiği anda, bilmiyor mu karşısında NATO’nun olacağını? Dolayısıyla burada iki ülke arasındaki savaş kısmı bana çok gerçekçi görünmüyor.”


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın