kasım süleymani

Kasım Süleymani kimdir? Hayatı ve biyografisi

İran Devrim Muhafızları Ordusu bünyesindeki en seçkin birlik olan Kudüs Gücü’nün Komutanı Kasım Süleymani, ABD ordusunun düzenlediği hava saldırısında öldürüldü. Peki, Kasım Süleymani kimdir? Bugüne kadar hangi görevlerde bulundu? İşte Kadım Süleymani hakkında merak edilenler…

Kasım Süleymani, 11 Mart 1957 tarihinde Kirman’ın Rabord köyünde dünyaya geldi. İlkokulu bitirdikten sonra inşaatlarda çalışmaya başladı. 19 yaşındayken Ali Hamaney’in öğrencilerinden birinin verdiği sohbetlere katılması, hayatının dönüm noktalarından birini oluşturmuştu. Bir süre sonra Hamaney’le de görüştü ve onun destekçisi oldu.

İran Devrimi’nin ardından kurulan Devrim Muhafızları’na katılan Süleymani, kısa bir süre içerisinde öne çıkan isimlerden biri oldu. 1980 yılında başlayan ve sekiz yıl süren İran-Irak savaşında cephede savaştı. Savaşın ardından Kirman Eyaleti Devrim Muhafızları Komutanı olarak görevlendirildi.

İran dini lideri olan Hamaney, 1998 yılında ülkenin en stratejik birliği Kudüs Gücü’nün başına Süleymani’yi getirdi. O günden itibaren Hamaney tarafından desteklendi.

Kasım Süleymani, başında bulunduğu Kudüs Gücü’nü önemli bir güç haline getirdi. İran’ın istihbarat, finans ve siyasal alanlarda bölgedeki nüfuzunu artırdı. 

2001 yılında ABD’nin Irak işgalinin ardından ortaya çıkan Mehdi Ordusu, Bedir Tugayları ve Hizbullah Tugayı gibi Şii milis güçlerinin faaliyetlerini organize etti. Irak’ta hükümetin kurulmasında aktif olarak rol aldı. 

2011 yılında Suriye’de başlayan iç savaşta yine Süleymani devreye girmişti. Muhaliflere üstünlük sağlaması için çeşitli Şii milis güçlerini Esad’ın yanına gönderdi. Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ile özel ilişki kuran Süleymani, ondan Esad’a askeri destekte bulunmasını istedi. Hizbullah savaşçılarının bölgeye giderek Esad’ın yanında savaşması, iç savaşta dengeleri değiştiren bir gelişme olarak kayda geçti.

2014 yılında DEAŞ’ın Musul’u ele geçirmesinin ardından Haşd-i Şabi’nin kurulmasına öncülük etti. Defalarca cephede görüntülendi. 

Kasım Süleymani, 3 Ocak 2020 tarihinde ABD ordusunun düzenlediği hava saldırısında hayatını kaybetti


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın