kazım karabekir

Kazım Karabekir kimdir? Kazım Karabekir’in kısaca hayatı

Kurtuluş Savaşı’nın önemli komutanlarından biri olan Kazım Karabekir, 23 Temmuz 1882 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. 1902 yılında Harp Okulu‘nu bitiren Karabekir, 1905 yılında ise Harp Akademisi‘ni sınıf birincisi olarak bitirdi. Mezuniyetinin ardından Kurmay Yüzbaşı olarak Manastır’a atandı. Sırp ve Bulgar çetecilerine karşı gösterdiği başarından dolayı Kolağası rütbesine yükseltildi.

İstanbul Harbiye Mektebi’ne tayin edilen Karabekir, Meşrutiyet’in ilanının ardından Edirne’ye tayin edildi. 31 Mart İsyanı’nı bastıran Hareket Ordusu‘nda görev yaptı. Daha sonra Arnavut isyanının bastırılmasında görev yaptı.

Balkan Savaşı sırasında esir düştü, ancak yapılan anlaşmayla serbest bırakıldı. Birinci Dünya Savaşı başlayınca Çanakkale Cephesi‘nde görevlendirildi. Burada büyük başarılara imza attı ve rütbesi Albaylığa yükseltildi. 1919 yılında Erzurum’da bulunan 15. Kolordu Komutanlığı‘na atanan Karabekir, görevi sırasında Anadolu’daki toprakları Ermenilerin işgalinden kurtarma başarısını gösterdi. Bunun üzerine Korgeneral rütbesine yükseltildi.

Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte TBMM’de Edirne Milletvekili olarak görev yapmaya başladı. 1923 yılında göstermiş olduğu başarılarından dolayı İstiklal Madalyası verildi. Kazım Karabekir, 26 Ocak 1948 tarihinde Ankara’da hayatını kaybetti.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“Kazım Karabekir kimdir? Kazım Karabekir’in kısaca hayatı” için 12 yanıt

 1. avatarı
  Anonim

  çok güzel olmuş teşekkürler umarım sizlere de yardımcı olur

 2. avatarı
  Anonim

  Biraz daha kısa yapabilirdin

 3. Kıvanç avatarı
  Kıvanç

  Çok uzun yuh biz kitaba 10 satırlık yazmak için baktık yazıklar olsun püü

 4. Nurcan avatarı

  çok güzel olmuş ama daha kısa yapılabilirdi oku oku bitmiyor ama olsun ginede cok guzel

 5. Öğrenci avatarı

  Uzunn sekiz satır ve sığmıyor‍♀️‍♀️

 6. Ömer ipek avatarı
  Ömer ipek

  Bence güzel kısaca yazılan şeyleri severim

Bir yanıt yazın