Ana sayfa Bilgi Merkezi Kazım Karabekir kimdir? Kazım Karabekir’in kısaca hayatı

Kazım Karabekir kimdir? Kazım Karabekir’in kısaca hayatı

kazım karabekir
Kazım Karabekir

Kurtuluş Savaşı’nın önemli komutanlarından biri olan Kazım Karabekir, 23 Temmuz 1882 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. 1902 yılında Harp Okulu‘nu bitiren Karabekir, 1905 yılında ise Harp Akademisi‘ni sınıf birincisi olarak bitirdi. Mezuniyetinin ardından Kurmay Yüzbaşı olarak Manastır’a atandı. Sırp ve Bulgar çetecilerine karşı gösterdiği başarından dolayı Kolağası rütbesine yükseltildi.

İstanbul Harbiye Mektebi’ne tayin edilen Karabekir, Meşrutiyet’in ilanının ardından Edirne’ye tayin edildi. 31 Mart İsyanı’nı bastıran Hareket Ordusu‘nda görev yaptı. Daha sonra Arnavut isyanının bastırılmasında görev yaptı.

Balkan Savaşı sırasında esir düştü, ancak yapılan anlaşmayla serbest bırakıldı. Birinci Dünya Savaşı başlayınca Çanakkale Cephesi‘nde görevlendirildi. Burada büyük başarılara imza attı ve rütbesi Albaylığa yükseltildi. 1919 yılında Erzurum’da bulunan 15. Kolordu Komutanlığı‘na atanan Karabekir, görevi sırasında Anadolu’daki toprakları Ermenilerin işgalinden kurtarma başarısını gösterdi. Bunun üzerine Korgeneral rütbesine yükseltildi.

Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte TBMM’de Edirne Milletvekili olarak görev yapmaya başladı. 1923 yılında göstermiş olduğu başarılarından dolayı İstiklal Madalyası verildi. Kazım Karabekir, 26 Ocak 1948 tarihinde Ankara’da hayatını kaybetti.

10 YORUMLAR

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here