Ana sayfa Bilgi Merkezi Kemal Sunal kimdir? Kemal Sunal’ın kısaca hayatı

Kemal Sunal kimdir? Kemal Sunal’ın kısaca hayatı

PAYLAŞ
Kemal Sunal

Türk sinema tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Kemal Sunal, 11 Kasım 1944 tarihinde Malatya‘da dünyaya geldi. Babası Mustafa Sunal, annesi ise Saime Sunal’dır.

Ailesi İstanbul’a taşınınca öğrenimine buradaki Mimar Sinan İlkokulu‘nda başladı. Buradan mezun olduktan sonra Vefa Lisesi‘ne gitti. Okul arkadaşları arasında Müjdat Gezen, Şener Şen ve Uğur Dündar da vardı.

Bu sırada tiyatroyla yöneldi. Felsefe öğretmeni Belkıs Balkır’ın vasıtasıyla Müşfik Kenter’le tanışarak Kenterler Tiyatrosu‘nda çalışmaya başladı. Daha sonra sırasıyla Ulvi Araz Tiyatrosu, Ayfer Feray Tiyatrosu ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu‘nda çalıştı.

11 yılın ardından Lise’yi bitiren Kemal Sunal, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu’na kaydoldu. Fakat okulunu bitiremedi. [1]

1973 yılında beyaz perdeye ilk adımını attığı film olan “Tatlı Dillim” filminde rol aldı. “Salako” filmi, başrol olarak oynadığı ilk film oldu.

1974 yılında “Hababam Sınıfı“, 1975 yılında “Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı” ve 1976 yılında “Hababam Sınıfı Tatilde” filmlerinde rol aldı. Bu serideki “İnek Şaban” tiplemesiyle herkes tarafından beğenildi.

1977 yılında “Kapıcılar Kralı” filmindeki performansı ile Antalya Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü.

Üniversite okumayı çok isteyen Kemal Sunal, bu isteğini 25 yıl sonra gerçekleştirecekti. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne kaydoldu ve buradan 51 yaşında mezun oldu.

Toplam 82 filmde rol aldı. 1990’lı yıllarda çeşitli televizyon dizilerinde oynadı. Bunlar; “Saygılar Bizden“, “Şaban Askerde” ve “Bay Kamber“di. Kemal Sunal, 3 Temmuz 2000 tarihinde kalp krizi geçirmesi neticesinde hayatını kaybetti.
Kaynakça

[1] Milliyet gazetesi, 08.05.1985, Renk eki, s. 1

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here