Ana sayfa Bilgi Merkezi Kemal Tahir kimdir? Kısaca hayatı

Kemal Tahir kimdir? Kısaca hayatı

Kemal Tahir

Gerçek ismi “İsmail Kemalettin Demir” olan Kemal Tahir, 13 Mart 1910 tarihinde İstanbul’da doğdu. Babası Yüzbaşı Tahir Bey, annesi ise Nuriye Hanım’dır.

Babasının görevinden dolayı öğrenimini farklı şehirlerde sürdürmek zorunda kaldı. 1923 yılında İstanbul’da bulunan Mekteb-i Sultani‘ye kaydoldu, fakat 10. sınıfta okulu bıraktı.

Okulu bıraktıktan sonra İstanbul ve Zonguldak’ta çeşitli işlerde çalıştı. 1932 yılında İstanbul’a döndükten sonra gazetecilik yapmaya başlayan Kemal Tahir, Vakit ve Son Posta gazetelerinde çalıştı. Ertesi yıl ise Geçit adlı derginin hazırlanmasında görev yaptı.

Yedigün ve Karikatür dergilerinde sekreterlik görevinde bulundu. Varlık ve Ses dergilerinde şiirleri yayımlandı. Daha sonra Tan gazetesinde yazı işleri müdürü olarak görev yaptı.

13 Haziran 1938 tarihinde, “Donanma Davası” olarak bilinen dava neticesinde 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Çeşitli cezaevlerinde 12 yıl hapis yattı. 1950 yılında af sonucunda hapishaneden çıktı. 6-7 Eylül olayları sırasında yine tutuklandı ve 6 ay hapis yattı.

Kemal Tahir, 1973 yılında geçirdiği kalp krizi neticesinde hayatını kaybetti.

KEMAL TAHİR’İN EDEBİ KİŞİLİĞİ

Kemal Tahir, köy edebiyatımızın önemli isimlerinden biridir. Eserlerinde şehir ve köy hayatının geçirdiği değişimi anlatmaktadır. Toplumsal gerçekçi bir çizgi izleyen Kemal Tahir, edebiyatımızın en üretken romancılarından biridir. Öte yandan eserlerinde yalın bir dil kullanmıştır.

ESERLERİNDEN BAZILARI

Sağırdere
Esir Şehrin İnsanları
Körduman
Yediçınar Yaylası
Yorgun Savaşçı
Devlet Ana
Kurt Kanunu
Yol Ayrımı
Karılar Koğuşu
Hür Şehrin İnsanları

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here