Kıdem tazminatı değişikliği: Kim ne diyor?

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından kıdem tazminatı konusunda yapılması düşünülen değişiklikler açıklandı. Peki, kıdem tazminatında yapılması düşünülen değişiklik hakkında siyasetçiler ve sendikalar neler düşünüyor? 

CHP MİLLETVEKİLİ MAHMUT TANAL: KIDEM TAZMİNATINA SAHİP ÇIKACAĞIZ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Twitter hesabından kıdem tazminatı konusunda açıklamada bulundu.

Kıdem tazminatının işçilerin en temel iş güvencesi olduğunun altını çizen Tanal, “Kıdem tazminatının fona devredilmesi halinde iş güvencesi ortadan kalkar. İşten çıkarmalar kolaylaşır. İşsizlik artar.” dedi.

TÜRK-İŞ: MEVCUT DURUM KORUNMALI

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı olduklarını ve mevcut durumun korunması gerektiğini söyledi.

DİSK: KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, RS FM’de Yavuz Oğhan’ın sunduğu “Bidebunudinle” programında kıdem tazminatında yapılması düşünülen değişikliğe karşı olduklarını şu sözlerle ifade etti:

“Çok net bir şekilde söylüyorum, kıdem tazminatı bizim kırmızı çizgimizdir. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, bu hakkın ortadan kaldırılmasıdır. Çünkü, kıdem tazminatı bizim birikmiş emeğimizdir.”

DİSK tarafından düzenlenen basın toplantısında da bu konuya değinen Çerkezoğlu, “Türkiye’nin sorunu kıdem tazminatı değil, işsizliktir.” diye konuştu.

Kıdem tazminatının bir sorun değil hak olduğunun altını çizen Çerkezoğlu, “Kıdem tazminatının fona devri kapanmış bir tartışmadır ve yeniden gündeme getirilmesi kabul edilemez.” dedi.

Çerkezoğlu, kıdem tazminatının fona devri konusunu tartışmayacaklarını ve kabul etmeyeceklerini vurguladı.

Kıdem tazminatı: Nedir, nasıl alınır, nasıl hesaplanır?


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın