Kılıçdaroğlu: AK Parti döneminde 160 milyar dolar faiz ödedik

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

Çorlu tren kazası: ‘Aileler sadece adalet istiyor’

Geçtiğimiz yıl Çorlu’da 25 kişinin hayatını kaybettiği kaza hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, “Aileler sadece bir şey istiyor: Adalet. Adaletin tecelli etmesini istiyorlar. Duruşma günü ailelerin bir kısmı içeride, bir kısmı dışarıda. İtiraz ediyorlar, birer gazı sıkıyorlar. Ne yapıyorsunuz siz? Bu aileler zaten acılı. Eşlerini, çocuklarını kaybettiler. ‘Sorumlu kimse sorumluyu bulun’ diyorlar. Kavga etmek istemiyorlar. Aileler sanki suçluymuş gibi bir muamele gördüler. Biz bu olayın takipçisi olacağız” dedi.

CHP’nin Çorlu tren kazası hakkında bir rapor hazırladığını ve Meclis’e araştırma önergesi verdiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “AK Parti ve MHP’nin oylarıyla bu araştırma önergesi reddedildi. Sekizi çocuk 25 kişi hayatını kaybetti. Bu insanlar hangi ihmaller sonucu hayatını kaybetti? Meclis’in görevi nedir? Meclis bunu araştırmayacak da ne yapacak? Milletvekili dediğin her ay parasını alıp gidip keyfini mi sürecek?” ifadelerini kullandı. 

‘Merkez Bankası kağıt üzerinde bağımsız’

Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasına ilişkin “Merkez Bankası bağımsız değil, kağıt üzerinde bağımsız. Erdoğan ‘Faizi indirin’ diyordu indiriyorlardı; ‘Yükseltin’ diyordu yükseltiyorlardı. Bütün dünyanın bildiği bir gerçek” dedi. 

Erdoğan’dan Çetinkaya açıklaması: Faizleri indir dedik, gerekeni yapmadı

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya görevden alındı, yerine yardımcısı atandı

‘AK Parti iktidarı döneminde 160 milyar dolar faiz ödendi’

AK Parti iktidarı döneminde toplam 160 milyar dolar faiz ödendiğini belirten Kılıçdaroğlu,“AK Partili ve MHP’li kardeşlerime seslenmek istiyorum, ne oldu da 2003 ile 2019 arasında 160 milyar dolar faiz ödendi. 160 milyar dolar faiz ödenmeyip de bu para Türkiye’de harcansaydı kişi başına gelir ne olurdu, işsizlik ne olurdu?” diye konuştu. 

‘Sisi’nin Mısır’ından patates ve kuru soğan ithal ediyorlar’

2019’un Mayıs ayına kadar 64 bin ton patates ithal edildiğini ve 32 milyon dolar ödeme yapıldığını belirten Kılıçdaroğlu, “32 milyon dolar bizim çiftçimize ödense Türkiye’nin her yerini patatese boğar. Bu patateslerin yüzde 86’sı, kuru soğanın da yüzde 50’si Sisi’nin Mısır’ından ithal ediyorlar. Sormak gerekmiyor mu, Türkiye’de toprak mı bitti, güneş mi yok, su mu yok? Hepsi var, ama bir şey eksik, namuslu siyaset eksik” dedi. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın