Kılıçdaroğlu: Bizim dediğimizi Putin söyledi, altına imzayı bastılar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin Libya politikasına daha önce yaptığı eleştirileri hatırlatarak, “Bizim dediğimizi Putin söyledi, altına imzayı bastılar” ifadelerini kullandı. 

“Söylediğim noktaya geldiler ve Beşar Esad’la görüşüyorlar”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Hükümetin Libya politikasına daha önce yaptığı eleştirileri hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Libya ile yapılan anlaşma bizim Doğu Akdeniz’deki karasularımızın belirlenmesi açısından son derece önemliydi ve biz de ‘Evet’ dedik. Öte yandan şunu da söyledik: ‘Bunu yapmakta geciktiniz. Libya’da Suriye’deki gibi bir politika izlemeyin. İki tarafı barıştırmaya çalışın. Türkiye, devletlerin kendi içindeki çatışmalarında taraflardan birinden yana tavır almamıştır. Daha yukarıda kalmış ve eğer bir sorun çıkarsa sorunu çözen ülke konumunda olmuştur. Mısır’ı düşman ilan ettik, Hafteri de düşman ilan ettik. Bakana da söyledim; Hafter’le de konuşmanız lazım, Suriye’de Beşar Esad’la da konuşmanız lazım. Şimdi söylediğim noktaya geldiler ve Beşar Esad’la görüşüyorlar” dedi.

İLGİLİ HABERLER: ♦ Kılıçdaroğlu’ndan ‘Libya’ açıklaması: Türkiye tarafsızlığını koruyabilmeli

‘Dış politikayı ben mi bilmiyorum, sen mi bilmiyorsun?’

Son 7-8 yıl içerisinde diplomaside en doğru tavrı gösteren partinin CHP olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Bir televizyon programında ‘Hafter’le asla görüşmem’ dedi. Biz de Libya’ya asker göndereceğine Birleşmiş Milletler’e (BM) çağrıda bulun, barış gücü göndersin oraya. Otursunlar Hafter ile Ulusal Mutabakat Hükümeti bir araya gelsin ve uzlaşsınlar. ‘Hafter gayrimeşru ve biz meşru yerle ilişki kuruyoruz’ dedi. Ne oldu peki? Putin geldi buraya ve ‘BM oraya barış gücünü göndersin’ dediler. Bizim dediğimizi Putin söyledi, hemen altına bastılar imzayı. Çıktılar televizyonun karşısına Putin ne söylediyse altına bastılar imzayı. Şimdi soru şu: Dış politikayı ben mi bilmiyorum, sen mi bilmiyorsun?” açıklamasında bulundu. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın