Kılıçdaroğlu: Rusya’ya bağımlılık artıyor, dış politikamızı Putin yönlendirmeye başladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin dış politikasını eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “Rusya’ya bağımlılık artıyor, dış politikamızı Putin yönlendirmeye başladı” ifadelerini kullandı. 

T24 yazarlarının sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin Rusya’ya bağımlılığının giderek arttığı uyarısında bulundu. Bu konuda önemli bir çalışma yaptıklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Elbette Rusya ile iyi-dengeli ilişkilerden yanayız. Ancak şu anda Rusya’ya doğal gazda bağımlıyız, nükleer santralı da onlara verdik ve enerji bağımlılığımız neredeyse yüzde 60’lara varan bir düzeye ulaştı. Bunu yanlış buluyoruz. Tüm bunlara ek ve daha önemli bir gelişme olarak ortaya çıkan bir başka gerçek de şudur: Türkiye’nin dış politikasını Putin yönlendirmeye başladı. Bir süredir bunu dillendiriyorum. Özellikle Suriye ve Libya konusunda Putin’in dedikleri oluyor” ifadelerini kullandı. 

‘Kanal İstanbul parti meselesi değil’

Son günlerde tartışma konusu olan Kanal İstanbul için özellikle sivil toplum örgütlerinin duyarlılığının yüksek olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Bir sivil toplum hareketinin bir siyasi parti hareketine dönüşmesi doğru değil. Kanal İstanbul sorununu bir parti sorunu haline getirmek yanlış” diye konuştu. 

‘İşsizlik sorununu aşamadığı müddetçe Türkiye huzura kavuşamaz’

İşsizliğin Türkiye’nin en yakıcı sorunu olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Türkiye üretmeden, katma değeri yüksek ürün üreten bir ülkeye dönüşmeden bu işsizlik sorununu aşamaz. Bu işsizlik sorununu aşamadığı müddetçe de ne yazık ki Türkiye huzura kavuşamaz” açıklamasında bulundu. 

‘Türkiye’yi yönetecek güçlü, donanımlı ekiplere sahibiz

Yaptıkları gözlemler doğrultusunda AK Parti’den uzaklaşmanın hızla arttığını, bu sebeple daha çok gözün CHP’ye yöneldiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Türkiye’yi yönetecek güçlü, donanımlı ekiplere sahibiz” dedi.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın