kemal kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu: Tank palet fabrikasının ihalesini ne zaman ve nerede yaptın?

Sakarya’daki tank palet fabrikasının işetme hakkının 25 yıllığına Katar ortaklı BMC firmasına devrini eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Tank palet fabrikasıyla ilgili sorular sordum. Değeri 20 milyar dolar. Avrupa’nın en büyük tank üretim merkezlerinden biri. Bunu 25 yıllığına BMC Grubu’na ve Katar ordusuna verdi. Şu soruyu sordum: İhaleyi ne zaman ve nerede yaptın? Bunu bilmeye hakkım var. O tank fabrikasının kuruluşunda benim vergim var. 82 milyon insanın ödediği vergi var” ifadelerini kullandı. 

Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, “20 milyar dolarlık bir fabrikayı kime peşkeş çekiyorsun? Üstelik yüzde 12,5 kar garantisi veriyorsun. Daha yatırım yapılmamış yüzde 20 avans veriyorsun. Kimin fabrikasını kime veriyorsun? Bir de üstüne para veriyorsun” dedi. 

‘İŞSİZ SAYISINDAKİ ARTIŞ ORANI YÜZDE 497’

2003 yılında toplam işsiz sayısının 587 bin 479 kişi, 2018 yılında ise 3 milyon 509 bin 603 kişi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, işsiz sayısındaki artış oranının yüzde 497 olduğunu söyledi. 

‘HER PAKETTE İŞSİZLİK BÜYÜDÜ’

AK Parti döneminde 15 tane istihdam paketinin açıklandığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Her pakette işsizlik büyüdü. 56 tane reform paketi açıkladılar, bir şey çıkmadı. İşsizlikte dünya üçüncüsüyüz” ifadelerini kullandı. 

‘BİN LİRANIN ALTINDA EMEKLİĞİ AYLIĞI ALAN 847 BİN 643 KİŞİ VAR’

Bin liranın altında emekli aylığı alan 847 bin 643 kişi olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Ayda bin liranın altında gelirle bu adam nasıl yaşayacak? 30 günü nasıl geçirecek” sorunu yöneltti. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın