kemal kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Libya’ açıklaması: Türkiye tarafsızlığını koruyabilmeli

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Talep olursa asker gönderebiliriz’ dediği Libya konusunda, Türkiye’nin tarafsızlığını koruması gerektiği uyarısında bulundu.

KRT TV’de Özlem Akarsu Çelik ile Politika Özel programına konuk olan Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Libya konusuna değinen Kılıçdaroğlu, ülkede iki grubun olduğunu ve Türkiye’nin İhvan’ı destekleyen, Birleşmiş Milletler’in de (BM) meşru saydığı hükümeti desteklediğini hatırlatarak, şöyle devam etti: “Normalde olması gereken şu, Türkiye tarafsızlığını koruyabilmeli. İki tarafı barıştırma pozisyonunda olmalı. Yani ana aktör olmalı. Bir tarafı tutarsanız ve yarın öbür taraf galip gelirse ne olacak, size düşman olacaklar. Mısır’da da Suriye’de de aynı şeyi yaptık. Oysa eskiden İslam dünyasında bir sorun çıktığı zaman Türkiye’nin hakimliğine rahatlıkla başvurulurdu.” 

‘ETHEM SANCAK HAFIZAMDA İZ BIRAKAN BİRİSİ DEĞİL’

Geçtiğimiz gün Habertürk’te katıldığı canlı yayında Ethem Sancak’ın, “Kılıçdaroğlu’nun siyasete girmesine vesile olanlardan birisiyim, konuşturmayın beni” sözlerinin hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu şu yanıtı verdi: “Ethem Sancak, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından telefon etti ve ‘Benim gazetelerim, medyam emrinizdedir’ dedi. Ben de ‘Estağfurullah, medya ve gazeteler özgürce yayın yaparlar, biz de onlara saygı duyarız’ dedim. Ethem Sancak hafızamda iz bırakan birisi değil.”

‘TANK PALET FABRİKASI SIRADAN BİR FABRİKA DEĞİL’

Sakarya’daki tank palet fabrikasının kiralanması konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, “Tank palet fabrikası sıradan bir fabrika değil. Avrupa’nın en büyük tank palet fabrikası. Bu fabrika üç kez verimlilik ödülü aldı. Bu fabrikanın BMC firmasına nasıl verildiğini sordum. ‘Özelleştirildi’ dedim, ‘Ey Kılıçdaroğlu özelleştirilmedi’ dedi. Daha sonra Resmi Gazete’de Özelleştirme İdaresi’nin, altında Erdoğan’ın da imzasının bulunduğu tank palet fabrikasıyla ilgili yazısını gösterdim. Sesini kesti. Arkasından da ‘Bunu neye göre özelleştirdiniz?’ dedim. Sonra ‘Biz bunu kiraladık’ dedi” ifadelerini kullandı. 

ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ TARTIŞMASI

Kılıçdaroğlu, Şehir Üniversitesi konusunda yaşanan tartışmalara ilişkin yaptığı açıklamada, “Üniversiteler üzerinden siyasi hesaplaşma doğru değil. Davutoğlu’ndan intikam almak için uğraşıyorlar” diye konuştu. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın