ersin tatar

KKTC Başbakanı: KKTC, Maraş’la turizmde yeni bir potansiyel kazanacak

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, geçmişte önemli bir turizm merkezi olan Maraş’ın açılmasıyla turizmde yeni bir potansiyel kazanacaklarını söyledi.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Güneş TV’de yayınlanan ‘Bir Konuk’ adlı programa katılarak Kapalı Maraş konusunda önemli açıklamalarda bulundu. 

İsteyen kişilerin mallarına dönebileceğini, dönmek istemeyenlerin ise satabileceğini belirten Tatar, “Kapalı Maraş’ın iadesini değil, Türk yönetiminde açılmasını gündeme getirdik” ifadelerini kullandı.

Tatar, bu konuda başlattıkları girişimin hem Türk hükümetinden hem de kamuoyundan büyük destek gördüğünü vurguladı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) Kapalı Maraş’a ilişkin açılan davalara değinen Tatar, bunun, bölgenin kapalı olması nedeniyle eski sahiplerinin mallarına gidememesinden kaynaklandığını belirtti ve sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu nedenle tazminat isteniyor. Orası mademki KKTC sınırları içerisinde, devlet inisiyatifiyle ve BM yetkililerine aktararak, eski sakinlerinin mallarına geri dönmesi veya dönmek istemiyorsa da satmasına yardımcı olunacak.”

‘TAZMİNAT SORUNUNDAN KURTULACAĞIZ’

Bölgenin eski sakinlerinin Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurarak oradaki mallarına kavuşabileceğini belirten Tatar, “Bu açılımla isteyen geri dönemez, isteyense malını satacak. Biz de tazminat sorunundan kurtulacağız” ifadelerini kullandı. 

KKTC hükümeti, geçtiğimiz Haziran ayında, ‘Hayalet Şehir’ olarak bilinen Maraş’ın yeniden yerleşime açılması için çalışma yapılması kararı almıştı.

1974 yılından beri yerleşime kapalı olan Maraş, hukuki olarak askeri bölge statüsündedir. 

KKTC, 1974’den beri kapalı olan Maraş’ın açılmasına karar verdi


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın