Konutta indirim kampanyası (İşte Detaylar)

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın öncülüğü ile konut sektöründe indirim kampanyası başlıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan kampanya ile konut projelerinde satış fiyatı üzerinden yüzde 10 indirim yapılacak. 

Kampanya hangi tarihler arasında geçerli?

İndirim kampanyasına başvurmak isteyenler, 29 Ağustos ile 31 Ekim tarihleri arasında başvurularını yapabilecek.

Faiz oranı ve peşinat miktarı nedir?

Kampanyada faiz oranı 0.98 olarak belirlendi. Ödenecek peşinat miktarı ise yüzde 20’den yüzde 10’a indirildi.

Kampanya detayları

Kampanyada vade 120 ay olarak belirlendi. 12. ve 24. aylarda ise yüzde 15 oranında bir ara ödeme var. Daire fiyatlarına ilişkin ise herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

Kampanya kapsamında konut sayısı 100 bin ile sınırlanmış durumda.

Konut kampanyasına hangi firmalar katılacak?

Banka ve kefaletin de olmayacağı kampanyaya, tüm inşaat firmaları katılacak.

Konutder Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, NTV’de katıldığı canlı yayında kampanyanın detaylarını açıkladı. İşte Elmas’ın açıklamalarından satır başları:

“Sadece döviz ve altını olanlara değil, bütün Türkiye’ye sesleniyoruz. Parası olan ve olmayan herkesin alabileceği çok cazip bir kampanya yaptık. Zaten peşinatı da yüzde 10’a düşürerek çok ciddi bir imkan sunmuş olduk.

Bu ödenilen peşinatı konusunda “Bugün ben dolardayım, altındayım paramı elden çıkarmak istemiyorum” diyorsanız biz de “Buyrun bozdurun, getirin, beyan edin ve bugünden sabitleyelim” diyoruz. Bir yıl sonra dövizde veya altında bir artış varsa o aradaki farkı sizin bir kaybınız olmaksızın fiyatınızdan indirim olarak yansıtalım ve size verelim diyoruz.

Aslında diyoruz ki hesapta ya da yastık altında tuttuğunuz altını ya da dövizi ekonomiye kazandırın. Bozdurun sisteme sokun ve bundan da bir kaybınız olmasın.

Çok küçük bir birikimle aslında bunun on katı büyüklüğünde bir yatırım yapmış olacak ve 120 ayda da kira öder gibi konut sahibi olmuş olacaksınız.

Kampanya bitmiş evleri mi kapsıyor?

Bitmiş ya da bitmemiş diye ayırmıyoruz. Bitmiş konutlara da uyguluyoruz, yarı inşaat halinde olan konutlara da uyguluyoruz. Bütün portföye uyguluyoruz.

100 bin konut ortalama olarak 45-50 milyar TL’lik bir büyüklüğe tekabül etmekte. Bunun yüzde 25’i de 10 milyar TL yapıyor. Yani bizim bu kampanyada temel hedefimiz 10 milyar TL’lik bir ciro elde etmek.”


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın