Ana sayfa Dünya Körfez’de gerilim tırmanıyor: ABD, Suudi Arabistan’a asker gönderiyor

Körfez’de gerilim tırmanıyor: ABD, Suudi Arabistan’a asker gönderiyor

PAYLAŞ
Fotoğraf: U.S. Army

Pentagon, karşı karşıya olduğu ‘acil durum tehdidi’ nedeniyle Suudi Arabistan’a asker göndereceklerini açıkladı.

Son günlerde Körfez’de yaşanan gerginliklerin ardından ABD, Suudi Arabistan’a asker gönderme kararı aldı. 

Pentagon’dan yapılan açıklamada, bu adımın, bölgede ‘ortaya çıkan tehditler’ karşısında ‘ilave bir caydırıcılık’ sağlayacağı kaydedildi. 

Kısa bir süre önce ise Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el Suud’un ülkeye ABD askerlerinin girişini onayladığı belirtilmişti. 

CNN’in haberine göre, ismini açıklamayan ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, Riyad’da bulunan Prens Sultan Hava Üssü’ne 500 asker gönderileceğini söyledi. 

Geçtiğimiz Haziran ayında ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, İran tehdidini gerekçe göstererek savunma amaçlı olarak Ortadoğu’ya yaklaşık 1000 asker gönderilmesine izin verdiğini söylemişti. 

ABD’nin Suudi Arabistan’daki askeri varlığı 1991 yılında meydana gelen Körfez Savaşı sırasında başladı. 2003 yılında ise askerlerini geri çekti. 

KÖRFEZ’DE ARTAN GERİLİM

Bir süredir Körfez’de yaşanan gerilime geçtiğimiz gün bir yenisi daha eklendi. İran, İngiltere’ye ait bir tankere el koyduğunu duyurdu. 

Bu olaydan kısa bir süre önce ise ABD Başkanı Donald Trump, İran’a ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürdüklerini iddia etmiş, ancak İran’dan yalanlama gelmişti. 

ABD İLE İRAN ARASINDAKİ GERGİNLİK

ABD ile İran arasında uzun yıllar boyunca süren gerginlik, Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasıyla yeniden alevlenmişti. Trump, 2015 yılında İran ile P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekildiğini duyurmuş ve İran’a yönelik yaptırımları yürürlüğe sokmuştu. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here