Koronavirüs ne zaman bitecek? Bilim Kurulu üyesi açıkladı

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ne zaman biteceği konusunda önemli bir açıklama yaptı. Özlü, “Muhtemelen Mayıs ayı sonuna doğru süreci tamamlarız” dedi. 

Son günlerde en çok merak edilen soruların başında “Koronavirüs ne zaman bitecek?” sorusu geliyor. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Youtube kanalında yayınladığı videoda, Mayıs ayının sonuna doğru sürecin tamamlanabileceğini söyledi. 

Özlü, Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Salgın riskinin tamamen bitmediği uyarısını yapan Özlü, “Henüz yangını söndüremedik, kontrol altına aldık. Ardından soğutma yapmamız lazım ki, ikinci bir atak başlamasın” ifadelerini kullandı.

“Bayram sonrasında normale dönmeye başlayabiliriz”

Sürecin iyiye gittiğini belirten Özlü, “Ramazan ve bayram dolayısıyla oluşabilecek bulaşma risklerini iyi yönetebilirsek, hane halkı dışındakilerle teması önleyip, sosyal mesafeyi koruyabilirsek, bayram sonrasında normale dönmeye başlayabiliriz. Yoksa daha uzun süre beklemek durumunda kalabiliriz” dedi. 

Prof. Dr. Tevfik Özlü, alınan tedbirlerin işe yaradığını ve salgını şimdiye kadar kontrol altında yönettiklerini belirterek, şöyle devam etti: “Türkiye, Avrupa ülkelerine göre çok daha kısa zamanda ve çok daha az bedel ödeyerek salgının ilk atağını durduracak.”

Koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesi konusuna da değinen Özlü, bunun için uygun bir zamanda olunmadığını söyledi. 

Türkiye’de 28 Nisan tarihi itibariyle koronavirüs vaka sayısı 112 bin 261’e çıkarken, can kaybı 2 bin 900’e yükseldi. 

Bilim Kurulu üyesi Özlü: Çektiğimiz sıkıntılar boşa değil, işe yarıyor


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın