Koronavirüste son durum: Önlemler gevşetiliyor, vaka sayısı 3 milyonu geçti

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka sayısı 3 milyonu geçerken, can kaybı da 200 bini aştı. Bazı ülkeler salgına karşı aldığı önlemleri gevşetmeye başladı. 

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, hızla tüm dünyaya yayıldı ve çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Şu ana kadar dünya genelinde vaka sayısı 3 milyon 39 bin 423 olarak kayda geçerken, can kaybı da 209 bin 729 olarak kayda geçti. 

TÜRKİYE

Türkiye’de vaka sayısındaki düşüş devam ediyor. Son 24 saatte iki bin 131 vaka tespit edilirken, 95 kişi hayatını kaybetti. Toplam vaka sayısı 112 bin 261’e, toplam can kaybı da iki bin 900’e yükseldi. 

İTALYA

İtalya’da 4 Mayıs’tan itibaren imalat ve inşaat sektöründe bulunan işletmelerin faaliyete geçmesi planlanıyor. Avrupa’da salgından en çok etkilenen ülke konumunda bulunan İtalya’da, vaka sayıları düşmeye başladı. Ülkede son 24 saatte bin 739 yeni vaka bildirildi. 

İSPANYA

Uzun bir süredir karantina uygulamasının yürürlükte olduğu İspanya’da, geçtiğimiz gün çocukların ilk kez dışarı çıkmasına izin verildi. İspanya’da son 24 saatte tespit edilen vaka sayısı iki bin 793. 

ALMANYA

Koronavirüse karşı sert önlemler alan Almanya’da son 24 saatte 372 yeni vaka tespit edildi. Toplam vaka sayısı 158 bin 142’ye, toplam can kaybı da 5 bin 985’e çıktı. 

Koronavirüs önlemlerini gevşeten Almanya’da, 20 Nisan’da 800 metrekareden küçük dükkanlar açılmaya başladı. Yakın bir zamanda okulların da aşamalı olarak açılması düşünülüyor. 

HOLLANDA 

Son 24 saatte 400 yeni koronavirüs vakasının tespit edildiği Hollanda’da, salgına karşı alınan önlemlerde gevşemeye gidiliyor. 11 Mayıs’tan itibaren ilkokullarda eğitime başlanması planlanıyor. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın