Ana sayfa Ekonomi Kredi faiz oranları düşecek mi?

Kredi faiz oranları düşecek mi?

PAYLAŞ

Tahvil faizlerinin yüzde 20’nin altına inmesiyle birlikte en çok merak edilen konuların başında bunun kredi faizlerine yansıyıp yansımayacağı. Dövizde yaşanan düşüşün de etkisiyle kredi faiz oranlarında düşme olup olmayacağı konusunda, Dr. Nuri Sevgen NTV’de katıldığı bir programda önemli açıklamalarda bulundu. İşte Sevgen’in açıklamaları: 

Enflasyonun düşmesi lazım

“Piyasa faizlerinde yaşanan düşüşün banka faizlerine bir miktar etkisi olacaktır. Ancak çok yüksek seviyede olması için enflasyonun da düşmesi gerekir. Çünkü siz yatırımınızı söylendirdiğiniz zaman beklediğiniz en önemli gelişme paranızın enflasyon karşısında erimemesidir. Mevcut enflasyon oranı yüzde 25 civarında. Ortalama olarak verilen mevduat faizleri ise yatırdığınız paranın büyüklüğüne bağlı olarak yüzde 20’den başlıyor ve 25-26 seviyelerine kadar gidiyor. Doğal olarak bunun düşebilmesi için enflasyonun düşmesi lazım.

Yüzde 1’in altında faiz için enflasyon yüzde 10’a düşmeli

Turnover oranı dediğimiz bir oran vardır. Yatırımcılar mevduatlarını bankaya götürdüğü zaman 30 ya da 40 günlük yatırır. Ancak bir yıllık mevduat bağlayan yatırımcı sayısı çok azdır. Doğal olarak bankalar da kısa süreli paralarla uzun dönemli kredi verirler. Bundan kaynaklı likidite riski taşırlar. Bu riskinde bir maliyeti vardır. O maliyet de faizlere yansır.

Yani en önemli etki enflasyonun düşmesi. Yüzde 25 enflasyon varken, bunu basit faizle on ikiye böldüğünüz zaman yaklaşık yüzde 2’nin üzerinde bir faiz yapar. Demek ki enflasyonun yüzde 10’lara düşmesi lazım ki yüzde 1’in altında bir faiz oranını görebilelim.”

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here