Kredi kartı borç yapılandırması: Ziraat’in faiz oranları ve şartları nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, kredi kartı borcu olanların Ziraat Bankası’ndan kredi çekerek borçlarını kapatabileceğini açıkladı. Peki, kredi kartı borç yapılandırması nasıl olacak? Ziraat Bankası’nın faiz oranları nedir? İşte tüm detaylar haberimizde.

Ziraat Bankası faiz oranları

Kredi kartı borcu olanlara Ziraat Bankası şu şekilde bir faiz uygulaması yapacak: 24 ay ve daha kısa süreli vadeyi tercih edenler için aylık faiz oranı yüzde 1,10 olacak. 60 aylık vade tercih edildiğinde ise aylık faiz oranı yüzde 1,20 olacak.

Kredi kartı borç yapılandırmasına kimler başvurabilir?

Düzenleme, hem Ziraat Bankası’na borcu olanları hem de diğer bankalara borcu olanları kapsıyor.

31 Aralık 2018 tarihinden önce kredi kartı borcunu ödeyemeyen her vatandaş bu uygulamadan yararlanabilecek.

Başvurular nasıl yapılacak?

Kredi kartı borcunu yapılandırmak isteyen vatandaşlar, Ziraat Bankası’nın bütün şubelerinden bu işlemlerini gerçekleştirebilecekler. Kredi kartı borç yapılandırması kredisi “Birleştiren İhtiyaç Kredisi” adı altında yürürlüğe sokulmuş durumda.

Türkiye’de kredi kartı borcu olanların sayısı

Türkiye Bankalar Birliği tarafından açıklanan verilere göre geçtiğimiz Ağustos ayı itibarıyla Türkiye’de kredi kartı olan kişi sayısı yaklaşık 25 milyon.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) raporuna göre geçtiğimiz yılın Aralık ayında kredi kartı borç miktarı 103 milyar TL oldu. 684 bin kişi ise kredi kartını borcunu ödeyemeyecek durumda.

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, NTV canlı yayınında uygulama hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İşte Ağaoğlu’nun açıklamaları:

“Bu konuda çok sayıda talep var. Fakat buna muhteşem diyebilmemiz için olması gereken, kredi kartı borçlularının yanına tüketici kredisi borçlularının da eklenmesidir.

Asgari ödemesini üç aydan fazla süredir yapanlar da bundan istifade edebilmeli. Bunun anlamı şu: Elinde A Bankası, B Bankası, C Bankası kartı var. Birinden para çekiyor diğerinin asgari ödemesini yapıyor. Bunlar temerrüte düşmemiş olduğu için kapsam dışı bırakılabilir. Bunların da kapsam içine alınması lazım. Çünkü üst üste aylar boyu asgari ödeme yapılıyorsa, belli ki bu kişi de dara düşmüştür.

2009 yılında 5464 sayılı banka kartları ve kredi kartları kanununda böyle bir uygulama yapıldığını görmek mümkün. Yapılan şuydu: İcraya ve temerrüte düşmüş olan borçluların ana paraları sadece güncellenme faizi eklenerek (her sene devletin belirlediği bir oran var) 36 aya kadar iki ayda bir ödenmek üzere yapılandırılmıştı. Orada da faiz oranını devlet belirlemişti.”

Yorumlar

“Kredi kartı borç yapılandırması: Ziraat’in faiz oranları ve şartları nedir?” için bir yanıt

Bir yanıt yazın