Kredi kartı borcunu yapılandırma

Günümüzde pek çok kişi kredi kartının yanlış kullanımından dolayı ciddi borçlarla karşı karşıya kalıyor. Bu konuda muzdarip olanların en çok merak ettiği konulardan biri de kredi kartı borcu için yapılandırma yapılıp yapılamayacağı. Bu konu hakkında Avukat Emel Özer, NTV’de katıldığı bir programda önemli açıklamalarda bulundu. İşte Özer’in açıklamaları: 

Yasal düzenleme yok

“Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Ülkemizde hükümetin de ciddi düzenlemeriyle birlikte imar barışı, kamusal alacakların yapılandırılması gibi pek çok çevreyi kapsayan borç yapılandırmaları yapıldı. Ancak ne yazık ki bu süreçte tüketici kredisi ve tüketici kredi kartlarıyla ilgili hiçbir düzenleme yapılmadı. Yani tüketici bu noktada unutuldu.

Yapılandırmada tavan faiz uygulanıyor

Kanun ve yönetmelik nezdinde kredi kartı borcu yapılandırmasına engel bir durum yok. Ama bu bankaların inisiyatifine bırakılmış durumda. Şu anda bir kredi kartı borcu için bankanıza başvurabilirsiniz. Ancak burada şu var; banka tavan faiz uygulayarak yapılandırma yapıyor. Tüketici zaten borcunu ödeyemediği için bankaya başvuruyor, banka şişirilmiş borcun üzerine tavan faiz uygulayarak yapılandırma yapıyor. Bu da tabii ki tüketicinin işine gelecek ve onu ödeyebilecek duruma getirecek bir husus değil. Bu noktada bizim tavsiyemiz, hükümet tarafından kanun çerçevesinde bir borç yapılandırma düzenlemesinin yapılması gerekmektedir.

Yapılandırma sürecinde kredi kartı kapatılıyor

Şu halde tüketici ‘Ben borç yapılandırmak istiyorum’ diyerek bankaya başvuruda bulunması gerekiyor. Bunun üzerine de işlenmiş faizleriyle birlikte ve buna ek olarak tavan faiz uygulayarak hesaplama yaptırılması gerekiyor. Daha sonra da ödeme planı ayarlanıp tüketici ile banka arasında bir anlaşma yapılıyor. Bu süreçte kredi kartı kullanıma kapanmış oluyor. Tüketici kredi kartını kullanamıyor.”


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“Kredi kartı borcunu yapılandırma” için bir yanıt

Bir yanıt yazın