Kuzey Kore Lideri Kim Jong: Diplomatik Bloktaki Yeni Çocuk

Kuzey Kore lideri Kim Jong, 2011 yılında ülkesinin yönetimini devralmasından bu yana oldukça konuşulan bir lider oldu. Yaptığı sert konuşmalarla birçok uluslararası krizde baş rolü oynamıştı. Özellikle Güney Kore ve ABD ile yaşadığı savaş tehdidine varan konuşmaları halen hafızalarda tazeliğini korumakta. Fakat şu sıralarda başta bu iki ülkeyle olmak üzere Kuzey Kore’nin diplomatik ilişkilerinde bir bahar havası yaşanmakta. Peki Kuzey Kore lideri diplomatik anlamda nasıl bu kadar popüler oldu? İşte bu konuda BBC’nin hazırladığı bir haber dosyasından satır başları:

Kuzey Kore lideri Kim Jong, aniden 2018’in en popüler lideri oldu. Ülkesine uygulanan izolasyondan yıllar sonra güçlü bir oyuncu olarak çıktı. Çin, Rusya, Suriye, Güney Kore ve ABD liderleri bu yıl Kuzey Kore lideri ile bir araya geldiler ya da gelecekler.

Pyongyang’daki eski Associated Press bürosu şefi Jean Lee, “Kim Jong’un uluslararası devlet adamı yapılmasına tanık oluyoruz.” yorumunu yapıyor. Ve ekliyor: Şimdi elinin altında kanıtlanmış uluslararası balistik füzesiyle ABD’de dahil olmak üzere dünyanın diğer nükleer güçleriyle kendini eşit bir nükleer güç olarak gören bir ülkenin lideri olarak dışarı adım atıyor.”

İki şey Kim Jong’a diplomatik bakımdan yardım etti. Birincisi Güney Kore, Kuzey Kore ile ilişki kurma vaadiyle kampanya yürüten liberal bir cumhurbaşkanı seçti. Bu ona komşusuyla ilişki kurmasına izin verdi. İkincisi ise ABD Başkanı Trump tarafından görüşmeye davet edildi.

Kim, altı ay içinde uluslararası izolasyondan dünyanın en büyük jeopolitik dramalarının merkezindeki iki liderden biri olması gitmesi dikkat çekici.

Bu yeni diplomatik strateji sadece bir güç pozisyonundan değil, aynı zamanda zorunluluktan da kaynaklanmaktadır.

Silah programının tamamlandığını ilan eden Kim, ana odak noktasının ekonomi üzerinde olacağını açıkladı. Bunu yapmak için de ittifaklar kurmak ve eski dostlukları yeniden inşa etmek zorundaydı.

Kuzey Kore ve Güney Kore liderlerinin görüşmesinden bir kare

İlk durak elbette ülkesinin ana ticaret ortağı durumunda olan Çin’di. Nisan ayında ise Güney Kore Devlet Başkanı ile sınırda bir görüşme gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz günlerde Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un Kuzey Kore’ye yaptığı ziyaret uzun bir süre sonra bir Rus yetkilinin yaptığı ilk ziyaretti.

Kim, son olarak ise ABD Başkanı Donald Trump ile Singapur’da tarihi bir görüşme gerçekleştirdi.


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın