Ana sayfa Dünya Kuzey Koreli eski diplomat: İsrail’den 1 milyar dolar istedik

Kuzey Koreli eski diplomat: İsrail’den 1 milyar dolar istedik

Kuzey Kore’den firar eden eski bir diplomat Thae Yong-ho, yeni çıkardığı kitabında İran’a füze satışını durdurma karşılığında İsrail’den 1 milyar dolar istediklerini açıkladı.

Middle East Eye’ın haberine göre teklif 1999 yılında yapıldı.

Görüşmeler, Kuzey Kore’nin İsveç büyükeçisi ile İsrail’in İsveç büyükelçisinin Stockholm’da buluştuğu bir kafede gerçekleşti.

Toplantıda tercüman olarak görev yaptığını iddia eden Thae, İsrail’in 1 milyar dolar nakit para vermeyi reddettiğini belirtti.

Teklifin kabul edilmemesi üzerine Kuzey Kore, İran’la olan işbirliğini sürdürdü.

2010 yılında WikiLeaks tarafından sızdırılan Amerikan belgelerine göre, 19 adet Kuzey Kore’ye ait balistik füze bahsedilen dönemde İran’a nakledilmişti.

Dönemin İsrail İsveç büyükelçisi, verdiği bir röportajda bu görüşmeyi kabul etti, ancak 1 milyar dolarlık para istendiği iddiasını kabul etmedi.

Kuzey Kore ve İran’ın İşbirliği

Kuzey Kore ve İran uzun bir süredir aynı kaderi paylaşmakta: Yalnızlaşmak. Bu yalnızlaşma, iki ülkeyi de 1980’li yıllardan itibaren işbirliği yapmaya itti. Özellikle de savunma sanayi ve nükleer teknoloji alanında dikkat çekici bir işbirliği sağladılar.

Kuzey Kore, savunma sanayi ve nükleer teknoloji alanında İran’dan önde bir ülke olarak İran’a bu alanlarda teknoloji transfer ederken; İran da Kuzey Kore’ye sıcak para temin etti.

İki ülke arasındaki bu işbirliği ABD, İsrail ve Avrupa ülkelerinin tepkisini çekmişti. Özellikle de Kuzey Kore’nin nükleer teknoloji konusunda ciddi bir kapasitesi olması ve bundan İran’ın yararlanması, uzun bir süredir tedirginlik yaratan bir durumdu.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here