sergey lavrov

Lavrov: Türkiye ile Suriye arasında işbirliğini teşvik edeceğiz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Türkiye ile Suriye arasında işbirliğini teşvik edeceğiz” dedi. 

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) partner ülkeleri güvenlik ve istihbarat kuruluşları yöneticileri arasında düzenlenen toplantıda konuşan Lavrov, “Sınırdaki durumun normalleşmesi için Türkiye ve Suriye yönetimi arasında diyaloğun geliştirilmesine katkıda bulunacağız” ifadelerini kullandı.

Rus bakan, “Rusya, BM Güvenlik Konseyi kararları ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde hareket etmeye, Şam ile Kürtler arasında anlaşmaların sağlanması ve yürütülmesine, Adana Mutabakatı doğrultusunda Türkiye ile Suriye hükümetleri arasında ortak sınırlarında güvenliğin sağlanması konusunda işbirliğinin geliştirilmesine katkıda bulunacak” açıklamasında bulundu. 

Lavrov, Suriye’deki krizin ülkenin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyulması temelinde çözüme kavuşturulmasının mümkün olduğunu ifade etti. 

Türkiye’nin sınır güvenliği konusundaki meşru çıkarlarını kabul ettiklerini belirten Lavrov, “Türkiye ile Suriye arasında Adana Mutabakatı çerçevesinde bir işbirliğinden yanayız” diye konuştu.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın