sergey lavrov

Lavrov: Venezuela ile ön koşulsuz bir diyalog süreci başlatılmalı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Venezuela ile ‘ön koşulsuz’ bir diyalog sürecinin başlatılması gerektiğini söyledi. 

Reuters’ın haberine göre, Latin Amerika turu kapsamında Surinam’ı ziyaret eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Venezuela’daki siyasi krizi çözmek için ‘ön koşulsuz’ bir diyalog sürecinin başlatılması gerektiğini söyledi. 

Venezuela’da hükümet ve muhalefet arasında siyasi bir kriz yaşanıyor. Her iki taraf arasında Norveç hükümetinin aracılığıyla bir diyalog başlatılmıştı. 

Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido liderliğindeki muhalefet, yeni seçimler yapılıncaya kadar Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun istifa etmesini ve ülkeyi bir geçiş hükümetinin yönetmesini istiyor. 

Geçtiğimiz Ocak ayında Guaido, kendisini geçici devlet başkanı olarak ilan etmiş ve ABD dahil olmak üzere birçok Batı ülkesi tarafından tanınmıştı. 

VENEZUELA MUHALEFETİ MOSKOVA İLE TEMAS HALİNDE

Lavrov, birkaç gün önce yaptığı açıklamada Venezuela muhalefetinin Moskova ile temas halinde olduğunu söylemişti. 

Geçtiğimiz hafta Latin Amerika turu kapsamında Küba’yı ziyaret eden Lavrov, Kübalı mevkidaşı Bruno Rodriguez ile düzenlediği ortak basın toplantısında Venezuela’daki siyasi krizin diyalog yoluyla ve dış müdahale olmaksızın çözülmesi gerektiğini söylemişti. 

Rusya, Çin , Küba ve Türkiye Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun yanında durdu. Batılı ülkelerin çoğu ise 2018 yılında Maduro’nun kazandığı seçimi tanımıyor ve muhalefet lideri Juan Guaido’yu ‘ülkenin meşru lideri’ olarak görüyor. 

Venezuela’daki darbe girişiminin ardından ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ‘Venezuela’ya askeri harekat düzenlemek için hazır olduklarını’ söylemişti.

PUTİN: VENEZUELA’YA ASKERİ MÜDAHALE FELAKET OLUR

Haziran ayında Petesburg’da düzenlenen ekonomi formunda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise “Venezuela’ya askeri müdahale felaket olur” ifadelerini kullanmıştı.

MADURO: RUSYA İLE İLİŞKİLERİMİZ HER ALANDA GELİŞİYOR

Bu ayın başında büyük bir Rus firması ile ticari anlaşma yaptıklarını belirten Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, “Rusya ile ilişkilerimiz her alanda gelişiyor” açıklamasında bulunmuştu. 

Putin’den ABD’ye uyarı: Venezuela’ya müdahale felaket olur

Maduro: Rusya ile ilişkilerimiz her alanda gelişiyor


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın