sergey lavrov

Lavrov’dan güvenli bölge açıklaması: Türkiye’nin çıkarlarını meşru buluyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ile ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda kurmayı planladığı güvenli bölge konusunda açıklamalarda bulundu. Lavrov, “Rusya, Türkiye’nin güvenliğini sağlama konusundaki çıkarlarını ve dolayısıyla Suriye’nin kuzeydoğusunda kurmayı planladığı güvenli bölge girişimini kesinlikle meşru buluyor” ifadelerini kullandı. 

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rus devlet kanalı Rossiya-1’de yayınlanan ‘Moskova. Kremlin. Putin’ adlı programda Türkiye ile ABD arasında kurulması planlanan güvenli bölge konusunda açıklamalarda bulundu.

Güvenli bölge kurulması planlanan bölgeyi ‘Suriye’nin farklı bir bölümü, kuzeydoğusu’ şeklinde tanımlayan Lavrov, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan orada güvenlik çıkarlarını sağlamak istediğini söyledi. Buna karşılık Devlet Başkanı Putin ise bu çıkarları kesinlikle meşru bulduğumuzu ve öncelikle Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesini sağlayacak bir anlaşmaya varmayı desteklediğimizi doğruladı” ifadelerini kullandı.

Lavrov, başta İdlib bölgesinde olmak üzere Suriye’de istikrarı koruma konusunda Moskova ve Ankara arasında bir anlaşmanın devam ettiğini belirtti.

Türkiye ile Rusya arasında 17 Eylül 2018 tarihinde Soçi Mutabakatı imzalanmıştı. Lavrov, Putin’in, Erdoğan’la yaptığı ortak basın toplantısında bu mutabakatın halen devam ettiğini söylediğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz gün Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Harp Okulları Mezuniyet ve Sancak Devir Teslim Töreni’nde yaptığı konuşmada, ABD ile güvenli bölge konusunda ‘makasın çok açık’ olduğunu belirterek, “Birkaç hafta içinde askerlerimiz bölgeyi kontrol etmezse, kendi harekat planımızı devreye sokacağız” ifadelerini kullanmıştı.

İran Dışişleri Bakanlığı, güvenli bölge konusunda yapılan anlaşmayı ‘endişe verici ve provokatif’ olarak nitelendirmişti.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın