Ana sayfa Eğitim LGS Tercihleri Nasıl Yapılmalı? İşte Detaylar

LGS Tercihleri Nasıl Yapılmalı? İşte Detaylar

sınav
Fotoğraf: Pixabay

LGS sonuçları bugün açıklandı. Şimdi sıra geldi tercihlere. Peki tercihler nasıl yapılmalı? Tercihlerde nelere dikkat edilmeli? Eğitim Uzmanı Nurullah Çetin, Habertürk TV’de katıldığı canlı yayında LGS tercihleri konusunda önemli açıklamalarda bulundu. İşte Nurullah Çetin’in açıklamalarından satır başları:

“Biz öğrencilerimizi okullarına yerleştirirken yüzdelik dilimlerine göre yerleştiririz, puanlarına bakmayız. Çünkü yüzdelik dilim, il genelinde ve Türkiye genelinde öğrencinin kaçıncı sırada olduğuna dair bir gerçeği yansıtmakta. MEB, yüzdelik dilimle beraber öğrencinin kaçıncı sırada olduğunu da vermeliydi.

YÜZDELİK DİLİME GÖRE TERCİH YAPILMALI

Tercihlerde en çok dikkat edilmesi gereken durum budur. Yüzdelik dilime göre tercih yapılması gerekir. Puanlar çok düştü, ancak yüzdelik dilimler halen aynı yerde.

MEB’in bugünkü açıklamasına göre sınav sonuçlarına göre alan okullar ile sınavsız alan okullara yapılacak yerleştirmeler hepsi birlikte yapılacak görünüyor. Ama bunun bütün detayları yayınlanacak olan tercih kılavuzunda cevap bulacak.

Sadece puana ya da yüzdelik dilime bakılmamalı, seçilen okulun öğrenciye uygun olup olmadığına da bakılmalı.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here