Lula da Silva davasında çıkmaz: Seçimlere girebilecek mi?

Brezilya’da yolsuzluk suçlamasıyla 12 yıl hapis cezası alan ve Nisan ayından beri de tutuklu bulunan eski Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın itirazına iki yargıcın verdiği karar oldukça ilginç gelişmeler yaşanmasına sebep oldu.

Temyiz Mahkemesi yargıcı Rogerio Favreto, Lula’nın serbest bırakılmasına hükmetti. Ancak kararın yerine getirilip getirilemeyeceği belirsiz.

Lula’yı cezalandıran yargıç olarak bilinen Brezilyalı yargıç Sergio Moro ise Favreto’nun kararının “monokratik” olduğunu ve serbest bırakma yetkisine sahip olmadığını, tutukluluğun devam edeceğini bildirdi.

Brezilya’da Ekim ayında devlet başkanlığı seçimleri düzenlenecek. Lula’nın aday olup olmayacağı ise oldukça merak edilen bir konu. Çeşitli kamuoyu anketlerine göre Lula’nın seçilme şansı yüksek.

Temyiz Mahkemesi yargıcı Favreto, Lula’nın diğer başkan adayları ile aynı şartlara sahip olması gerektiğini vurguladı.

Brezilya’daki seçim yasasına göre hüküm giyen bir kişi, sekiz yıl boyunca devlet başkanı olamamakta.

Kritik Tarih: 15 Ağustos

Devlet başkanlığı seçimlerinde adaylık için son gün 15 Ağustos. Lula’nın seçimlerdeki kaderi bu tarihe kadar yargıçlar arasındaki mücadelenin sonucu doğrultusunda şekillenecek.

Brezilya’daki Yolsuzluk Operasyonları

Brezilya’da Mart 2014’te “Araba Yıkama Operasyonu” olarak adlandırılan bir yolsuzluk operasyonu başlatıldı. Lula’nın, Odebrect isimli bir inşaat firmasından rüşvet aldığı iddia edildi. Lula, suçlamaları kabul etmedi.

Odebrecht, Brezilya’da ve diğer ülkelerde sözleşme yapabilmek için yetkililere rüşvet verdiğini itiraf etti ve 3,5 milyar dolar ceza ödedi. Şirketin eski CEO’su Marcelo Odebrecht, 19 yıl hapis cezası aldı.

Operasyonlar başladığı sırada devlet başkanlığı görevini yürüten Dilma Rousseff, görevden alındı.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın