Maaşından kesintiye giden dünya liderleri

Meksika’da yeni başkan Obrador maaşından kesintiye gitti. Bu konuda Obrador yalnız değil; dünyada maaşından kesinti yapan, hatta maaş almayan çok sayıda lider mevcut.  

BBC’nin haberine göre, Meksika Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador maaşını yüzde 60 oranında azaltmayı planlıyor.

Solun adayı olarak seçlen Obrador, resmi başkanlık konutunu da kültür merkezi haline getireceğini açıkladı. Aylık maaşı 5.500 dolar olacak ve başka hiçbir resmi yetkili bunun üstünde kazanamayacak.

Dünya liderlerinin maaşları konusunda büyük farklılıklar mevcut.

Singapur başbakanı yılda 2 milyon dolar maaş almakta ve en yüksek maaşa sahip lider konumunda bulunuyor. İngiltere Başbakanı Theresa May yılda 150 bin sterlin, Almanya Başkanı Angela Merkel yılda 200 bin sterlin, Çin Çin Devlet Bakanı Şi Jinping ise yılda 22 bin dolar maaş alıyor.

Bir dönem Uruguay’ın cumhurbaşkanı olan Jose Mujica, en yoksul devlet başkanı olarak tanınıyordu. Mujica, 7 bin 500 sterlin olan aylık maaşından yüzde 90 kesintiye gitmişti. Ayrıca eski bir araç kullandı ve başkanlık konutu yerine de bir çiftlikte yaşadı.

Brezilya’da 2015 yılında yönetime gelen Dilma Rousseff, ülkesinde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle maaşından yüzde 10 kesinti yaptı.

ABD ve Avrupa ülkelerinin yaptırımlarına karşın 2015 yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kendi maaşından ve memurların maaşlarından yüzde 10 kesintiye gitti.

Maaş almayan liderler

Bunun dışında maaş almayan liderler de var. Zengin bir iş adamı olan Slovakya’nın mevcut cumhurbaşkanı Andrej Kiska maaşını bir vakfa bağışlıyor.

2015 yılında ABD başkanı seçilen Donald Trump, sembolik olarak yılda yalnızca 1 dolar alıyor ve maaşını bir vakfa bağışlıyor.

 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın