malcolm x

Malcolm X kimdir? Kısaca hayatı

Bir dönem ırkçılıkla mücadelenin sembol isimlerinden olan Malcolm X kimdir? İşte Malcolm X’in kısaca hayat hikayesi.

Asıl adı “Malcolm Little” olan Malcolm X, 19 Mayıs 1925 tarihinde ABD’de dünyaya geldi. Earl Litttle adlı bir vaiz olan babasını faili meçhul bir cinayet sonucunda kaybetti. Bu olay yaşandığında Malcolm X henüz 5 yaşındaydı.

Earl Little’ın ölümünün Malcolm X üzerinde derin bir etki bıraktığı söylenmekte. Earl Litte, Pan-Afrikanizm görüşünü benimsiyordu. O dönem ABD’de yaygın olan siyah karşıtı örgütlerin hedefinde bir isimdi.

Her ne kadar babasının tramvay kazası sonucunda öldüğü söylendiyse de bunun ırkçı bir saldırının sonucu olduğu yönünde çok sayıda söylenti yayıldı. Bu durum Malcolm X’in üzerinde oldukça büyük bir etki bıraktı.

13 yaşındayken annesi akıl hastanesine yatırılınca kendisi de koruyucu ailenin yanına verildi. Oldukça zor koşullarda bir çocukluk geçirdi.

Malcolm X, ilköğrenimini tamamladıktan sonra liseye gitmedi. Alex Haley tarafından yazılan otobiyografisinde bu konu hakkında öğretmeni ile yaşadığı bir diyaloğu aktarır. Öğretmeni ona hangi mesleği yapmak istediğini sorunca, Malcolm X avukat olmak istediğini söyler. Bu cevaba şaşıran öğretmeni, ona siyah olduğunu unutmaması gerektiğini ve gerçekçi olmasını ister. Halbuki okulun en başarılı öğrencilerinden biriydi. Hayat o yıllarda ABD’de yaşayan bir siyah için fazlasıyla zordu.

1946 yılında hırsızlıktan dolayı hapse mahkum edildi. Burada Nation of İslam (İslam Milleti) hareketine katıldı. 1952 yılında hapishaneden çıktıktan sonra da hareketin içinde yer almayı sürdürdü. Kısa bir süre içinde hareketin önemli isimlerinden biri oldu.

Yaklaşık 12 yıl hareketin içinde yer alan Malcolm X, 1964 yılında yöntem ve bakış açısı konularında hareketin lideri Elijah Muhammed ile anlaşmazlık yaşayarak hareketten ayrıldı.

Zaman içerisinde tanınırlığı ABD sınırlarını aştı. 1960 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından davet edildi. Çeşitli devlet liderleriyle görüşmeler gerçekleştirdi.

Malcolm X, 1965 yılında Harlem’deki bir konuşması sırasında silahla vurularak hayatını kaybetti.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın