Mansur Yavaş kimdir?

31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı olan Mansur Yavaş, yüzde 50 oranında oy alarak seçimi kazandı. Mansur Yavaş, CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı kapsamında aday olmuştu. Peki Mansur Yavaş kimdir? Aslen nerelidir? Bugüne kadar hangi görevlerde bulundu? İşte Mansur Yavaş hakkında tüm detaylar.

CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi Adayı Mansur Yavaş, 1955 yılında Ankara‘nın Beypazarı ilçesinde dünyaya geldi. Üniversite yıllarına kadarki eğitim hayatını doğup büyüdüğü Beypazarı’nda tamamladı.

Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nde tamamladı. Üniversite eğitiminin ardından serbest avukatlık yapmaya başladı.

Siyasetle de yakından ilgilenen Yavaş, 1989 yılında Belediye Meclis üyeliği yapmaya başladı. Bu görevini 1994 yılına kadar sürdürdü. 1994 yılında yapılan yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi‘nden (MHP) Beypazarı Belediye Başkan Adayı oldu, fakat seçilemedi.

1999 yılındaki yerel seçimlerde tekrardan MHP’den Beypazarı Belediye Başkanı Adayı oldu ve yüzde 51 oy alarak kazandı.

Beypazarı’nda önemli projelere imza atan Yavaş, “2001 Yılının En İyi Yerel Yöneticisi” ödülüne layık görüldü. Türkçenin korunması konusunda gösterdiği çabadan ötürü Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından onur ödülünü kazandı. 2004 yılında ise TÜSİAV tarafından “Yılın Belediye Başkanı” seçildi.

2004 yerel seçimlerinde yüzde 55 oy oranı ile tekrardan Beypazarı Belediye Başkanı seçildi. 2009 yerel seçimlerinde MHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı oldu ve yüzde 27 oy alarak üçüncü sırada yer aldı. 2013 yılında CHP’ye üye oldu. 2014 yılındaki yerel seçimlerde CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu. Yüzde 43.83 oy alarak seçimi az bir farkla kaybetti.

Mansur Yavaş, 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşecek yerel seçimlerde Millet İttifakı‘nın Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı oldu.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerin sonucuna göre, yüzde 50 oranında oy alarak Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçildi.

Beypazarı’nda neler yaptı?

Mansur Yavaş, 10 yıl boyunca sürdürdüğü Beypazarı Belediye Başkanlığı görevi boyunca önemli projelere imza attı. Onun dönemde 639.588 metrekare asfalt kaplaması yapıldı. 8 adet olan park sayısı 41 adete çıkarıldı. 22 bin metrekare olan yeşillendirme çalışmaları, 149 bin metrekareye çıkarıldı. Belediye bünyesinde çok sayıda çay bahçesi yapıldı. 18 bin 450 adet ağaç dikildi. “Beypazarı Yeniden” projesiyle ciddi bir restorasyon çalışması yapıldı. 550 adet tarihi ev restore edildi. El sanatları canlandırıldı. Turizm faaliyetleri geliştirildi. 2500 olan turist sayısı onun döneminde 300 bine çıkartıldı. Çok sayıda kadın turistlere sattığı ürünlerle kendi işinin sahibi oldu. Beypazarı’ndaki evler yaklaşık 100 kat değerlendi.

Dünyanın dikkatini çeken proje: Beypazarı Modeli 

Öyle ki Beypazarı’ndaki çalışmaları “Beypazarı Modeli” adı altında dünyanın da dikkatini çekmeyi başarmıştı. O dönem Sabah Gazetesi’nden Yavuz Donat’ın da köşe yazısında dile getirdiği gibi İtalya’nın Napoli kentinde “Ekonomik Kalkınmada Beypazarı Modeli” başlıklı bir konferans bile düzenlenmişti. Uluslararası platformlarda ekonomik gelişim modeli olarak kabul gördü.

Yaklaşık 500’ü aşkın belediye bu modeli incelemek için Beypazarı’na gitti.

Mal varlığını açık bir şekilde kamuoyuyla paylaştı 

Mansur Yavaş, kendi mal varlığını kamuoyuyla paylaşan ender siyasi isimlerden biri olarak dikkat çekiyor.

Mansur Yavaş’ın kendi web sayfasında kamuoyuna açık bir şekilde paylaştığı mal varlığı.

ANKARA’NIN SORUNLARI ÜÇ DÖNEMDİR DEVAM EDİYOR

Millet İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, Habertürk TV’de ‘Teke Tek’ programının konuğu oldu. İşte Yavaş’ın açıklamalarından satır başları:

Ben Ankara’da üçüncü kez adayım ve Ankara’nın sorunları halen çözülemedi. Örneğin; metro yapılamadı, ulaşım sıkıntısı var, musluktan su içilemiyor, trafik sıkıntısı var ve yeşil alan azlığı var. Bunlar üç dönemdir devam ediyor.

Rakibim dedi ki: ‘Bizim arkamızda hükümet var, hükümet olmazsa siz hiçbir şey yapamazsınız.’ Şimdiye kadar hükümet vardı arkanızda. Ama ne metroyu yaptınız ne musluktan içilebilir su sağladınız ne de Ankara’da trafik sıkıntısını hallettiniz. O zaman zihniyette bir farklılık var.

BİR KENTİ AYAĞA KALDIRABİLİRSİNİZ 

Belediye de işsizlik sorunu çözebilir. İsterseniz bir kenti ayağa kaldırabilirsiniz. Nasıl kaldırırsınız? Ankapark’ı yapıncaya kadar fuar alanını yaparsınız. Organize Sanayilere destek olursunuz. Köylerde üretime destek olabilirsiniz. Biz bunları yapacağız.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın