Ana sayfa Bilgi Merkezi Marie Curie kimdir? Kısaca hayatı

Marie Curie kimdir? Kısaca hayatı

marie curie
Marie Curie (1867-1934)

‘Nobel Ödülü’nü alan ilk kadın’ ve ‘Nobel Ödülü’nü iki kere alan ilk bilim insanı’ unvanlarına sahip olan Marie Curie, 7 Kasım 1867’de Polonya’nın başkenti Varşova’da dünyaya geldi. O dönem Rusya’nın yönetiminde olan Polonya’da kadınların üniversite eğitimi görmeleri mümkün değildi. Bu sebeple birçok kadın gibi Marie de üniversite eğitimi için yurt dışına gitmişti. Fransa’da tıp eğitimi alan ablasının yardımıyla Fransa’ya gitmiş, matematik ve fizik alanlarında iki lisans diploması almıştı. 

1895 yılında Pierre Curie ile evlendi. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra radyoaktivite üzerine çalışmalar yaptı. 1898 yılında eşi Pierre Curie ile birlikte ilk radyoaktif element olan polonyumu buldu. İsmi, Marie’nin doğduğu topraklar olan Polonya’dan esinlenerek koyulmuştu. 

1903 yılında Henri Becquerel ve eşi Pierre Curie ile birlikte Nobel Fizik Ödülü‘nü kazandı. Nobel Ödülü kazanan ilk kadın olmuştu. 1911 yılında ise Nobel Kimya Ödülü‘nü kazandı. Böylece Nobel Ödülü’nü iki kere alan ilk bilim insanı oldu. 

1914 yılında Paris Üniversitesi’nde kurulan Radyum Enstitüsü’nün müdürlüğüne getirildi. Marie Curie, 4 Temmuz 1934 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Bilimsel çalışmaları sırasında aşırı dozda radyasyona maruz kalmasından dolayı kan kanserine yakalandığı söylenmektedir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ♦ Nobel Ödülü nedir? Nobel Ödülü alan Türkler

1 YORUM

  1. Harika kısaymış benim için daha kolay olacak ama uzun olsa daha bilgilendirici olurdu ama ben beğendim sizlere çokkkkkkk teşekkür ederim

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here