Maske takmamanın cezası ne kadar? İşte detaylar

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında şu ana kadar 49 il için açık alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi. Peki, maske takmamanın cezası ne kadar? Hangi illerde maske takmak zorunlu? İşte detaylar…

Geçtiğimiz gün İstanbul, Ankara ve Bursa için açık alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi. Böylece maske takmanın zorunlu olduğu il sayısı 48’e çıktı.

Maske takmamanın cezası ne kadar?

Daha önce maske takmanın zorunlu olduğu illerde uygulanan ceza farklılık göstermekteydi. İçişleri Bakanlığı, yayınladığı genelgeyle birlikte bu farklılığı ortadan kaldırarak tek bir ceza miktarı belirledi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, maske kullanımına aykırı hareket edenlere 900 lira idari para cezası kesilecek. Cezalar pazartesi gününden itibaren kesilmeye başlayacak.

Maske takmanın zorunlu olduğu iller

İstanbul, Ankara ve Bursa ile birlikte maske takmanın zorunlu olduğu illerin sayısı 48’e çıkmış durumda. Maske takmanın zorunlu olduğu iller şöyle: Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Ardahan, Aydın, Ankara, Balıkesir, Bartın, Batman, Bolu, Burdur, Bursa, Bitlis, Denizli, Düzce, Diyarbakır, Elazığ, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Iğdır, Isparta, İstanbul, Kahramanmaraş, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Rize, Sakarya, Siirt, Sivas, Şırnak, Şanlıurfa, Tunceli, Tokat, Uşak, Yalova, Zonguldak.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın